Kilkadziesiąt wystaw współczesnej i dawnej sztuki złotniczej obejrzeli wystawcy i goście targów Złoto Srebro Czas przez ostatnie 15 lat. Promowanie tej dziedziny sztuki jest bowiem na stałe wpisane w działalność organizatora.

Wyjątkowej rangi eksponaty muzealne na targach jubilerskich – to rzadkie zjawisko nawet w skali światowej. Skarb ze Skrwilna, Biżuteria i zegarki z kolekcji Jana Matejki, Józef Fajngold – rzeźbiarz i złotnik przedwojennej Warszawy, Secesja – to tylko kilka z kilkunastu wystaw bezcennych kolekcji muzealnych, jakie w ciągu ostatnich 15 lat można było oglądać w czasie targów Złoto Srebro Czas. To efekt bliskiej współpracy organizatorów targów z muzeami dysponującymi zbiorami sztuki złotniczej w ramach projektu Muzea na targach, m.in. Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Secesji w Płocku. Najdłuższą i najbogatszą historię ma współpraca z Muzeum Ziemi PAN, które ma najbogatsze w Polsce zbiory bursztynu i pokazuje je rokrocznie od 14 lat w formie tematycznych wystaw.

Atrakcyjne wystawy w ciągu minionych 15 lat miały do zaoferowania również galerie sztuki złotniczej. Galeria YES z Poznania przybliżyła dotychczasowe osiągnięcia artystyczne Tomasza Ogrodowskiego, Andrzeja Bossa i Jarosława Westermarka na ich wystawach indywidualnych, współorganizowała także wystawę prywatnej kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej gromadzonej od wielu lat przez Magdę Magdalenę Kwiatkiewicz, współwłaścicielkę firmy YES. Z kolei Galeria Sztuki Złotniczej w Legnicy rokrocznie pokazuje wystawę pokonkursową Srebro, wprowadzającą gości targów w świat sztuki konceptualnej.

Organizatorzy targów Złoto Srebro Czas od zawsze starali się reagować na ważne wydarzenia i zjawiska zachodzące na biżuteryjnej scenie. Stąd też liczne wystawy jubileuszowe i okolicznościowe prezentujące dorobek indywidualnych twórców lub grup, historyczne, pokonkursowe, pokazujące osiągnięcia uczniów i studentów szkół design i rzemiosła, które towarzyszyły minionym 15 edycjom imprezy. A jako że promowanie sztuki złotniczej jest wpisane w misję Międzynarodowego Centrum Targowego i Pracowni Sztuk Plastycznych, będzie kontynuowane przez kolejnych co najmniej 15 lat.