W tym roku Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas odbyły się po raz siódmy w dniach 6-8 października w Centrum Wystawienniczym Expo XXI w Warszawie. Organizatorem imprezy są Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, jak również organizacji branżowych: Związku Rzemiosła Polskiego, Krajowej Izby Gospodarczej, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Partnerami targów byli Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego, Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej. Patronatem prasowym objęli imprezę „Polski Jubiler”, portal Polska Biżuteria oraz magazyn „Twój Styl” i dziennik „Rzeczpospolita”. W uroczystości otwarcia targów oprócz organizatorów wzięli udział: Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Gospodarki Michał Drozdek, przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP Janusz Kowalski, prezes Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej Stefan Duk, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Mariusz Gliwiński oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk.

Wśród zaproszonych na targi gości znaleźli się m.in. przedstawiciele prasy zagranicznej: Alexander Dubois z niemieckiego magazynu branżowego „Goldschmiede Zeitung” i Anna Pivtorak redaktor naczelna ukraińskiej gazety „Jewelry Business”, Renata Petkute redaktor naczelna „Baltic Jewellery News” oraz przedstawiciele zagranicznych targów branżowych: komisarz generalny targów inhorgenta europe Armin Wittmann, Oksana Tsymbal dyrektor targów Jeweller Expo Ukraine oraz Jurgita Guntoriene Giedrius Guntorius z targów Amber Trip w Wilnie. Udział w targach wzięło 210 wystawców, w tym 9 zagranicznych z Niemiec, Belgii, Turcji, Australii, Grecji, Indii, Ukrainy, Hiszpanii i Kanady. Na swych stoiskach prezentowali oni najnowsze kolekcje biżuterii i zegarków. Imprezę odwiedziło około 5000 osób, w tym 3000 kupców. W biżuterii zdecydowanie dominowało szalenie modne od ubiegłego sezonu żółte złoto oraz kolorowe kamienie. Ważną część oferty wystawców stanowi biżuteria z bursztynu, głównie oprawianego w srebro, ale także coraz częściej w ciepłe, żółte złoto.

Wystawa „Bursztyn bałtycki kontra inne żywice świata”

Jest to kolejna wystawa przygotowana przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, której celem jest przybliżenie odbiorcy tematu bursztynu w różnych jego aspektach. Tegoroczna wystawa została poświęcona głównie innym niż bursztyn żywicom kopalnym. Można było zobaczyć m.in. cedaryt, bursztyn dominikański i meksykański, walchowit, birmit, rumenit czy też bursztyn chiński.

Wystawa minerałów z prywatnej kolekcji Stefana Duka

Zbiory zaprezentowane na tej wystawie należą do Stefana Duka, prezesa Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej i wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej Jubilersko-Zegarmistrzowskiej. Minerały stały się jego pasją ponad 20 lat temu i od tego czasu przywozi je z każdego zakątka świata. Na targach można było oglądać tylko część jego fascynującej kolekcji, reprezentowanej m.in. przez malachit z Kongo, dymny topaz z wrodzonym kryształem górskim czy agat barwiony z występującymi w środku ametystami pochodzący z Brazylii. W zamyśle organizatorów – Międzynarodowego Centrum Targowego i Pracowni Sztuk Plastycznych oraz magazynu branżowego „Polski Jubiler” – wystawa ta ma dać początek cyklowi prezentacji prywatnych zbiorów jubilerów i złotników.

Wystawa prac absolwentów ASP w £odzi

To kolejna wystawa cykliczna, która towarzyszy targom Złoto Srebro Czas od kilku lat. W tym roku zaprezentowano 15 prac studentów studiów dziennych, licencjackich i magisterskich studiów uzupełniających. Wśród nich były takie nazwiska jak Andrzej Kupniewski, Jakub ¦liwowski, Edyta Smorawska, Mariusz Gliwiński, Mariusz Drapikowski, Kacper Schiffers i Rafał Kozubowicz – a te są gwarancją ciekawych pomysłów i niebanalnych interpretacji.

Obchody 15-lecia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych to organizacja skupiająca obecnie ponad 100 członków – osób zajmujących się szeroko pojętą sztuką złotniczą. Organizacja jest aktywna zarówno na polskiej, jak i międzynarodowej scenie złotniczej oraz współpracuje z podobnymi formacjami na całym świecie. Uroczystości jubileuszowe odbywały się dotychczas w kilku miastach Polski i trwają od początku tego roku. Najważniejszą jest niewątpliwie wystawa zatytułowana „XV – STFZ 1991-2006”, na którą składają się prace członków Stowarzyszenia, przez nich samych wybrane. Po raz pierwszy została ona pokazana w maju br. w czasie Festiwalu Srebra w Legnicy. To ekspozycja licząca 60 prac pochodzących z różnych okresów twórczych (niektóre to prace nagrodzone na konkursach złotniczych) stworzonych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów. Członkowie STFZ przekazali także prace na odbywającą się każdego dnia targów loterię – każdy los był gwarancją wygrania atrakcyjnej biżuterii. STFZ jest także pomysłodawcą i organizatorem comiesięcznych wystaw sztuki złotniczej w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Wystawę pokonkursową „Prezentacje 2006” można oglądać w salach teatru przy ul. Mokotowskiej 13 od 9. października do 12. listopada br.

Konkurs „Złoto i Srebro w Rzemiośle”

Już po raz piąty Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego zorganizowała ogólnopolski konkurs dla złotników i jubilerów „Złoto i Srebro w Rzemiośle”. Jego założeniem jest promocja rzemiosła złotniczego oraz jego twórców: zarówno osób od wielu lat działających na scenie złotniczej, jak również osób stawiających swe pierwsze kroki w tej dziedzinie. Stąd też podział na dwie kategorie: seniorów i juniorów. W tej pierwszej temat brzmiał „Damą być”, a laureatami zostali: Zenon Jamiołkowski (1. miejsce) z Legionowa za naszyjnik z topazami „Błękitne marzenie”, Roman Ochental (2. miejsce) z £odzi za broszkę-przywieszkę „Walc wiedeński” i Krzysztof Gubała (3. miejsce) z Krakowa za wisiorek „Dama dworu”. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Szczepanek z Mikołowa za wisior „Planeta” oraz za wisior „Szafirowy krzyż” i Katarzyna Klimas z Katowic za „Wisior z szafirami”. Klasyfikacja w kategorii juniorów przedstawia się następująco: £ukasz Król (1. miejsce) z Gdyni za wisiorek „Matrix – elektronika i kosmos”, Emilia Zapotoczna (2. miejsce) z Bytomia za wisior „Niebo” i Dawid Krzysteczko ze ¦więtochłowic za pierścionek „Monady” (Leibniz). Wyróżnienia otrzymali: Marcin Chorąży z Dębicy za pierścionek „Gwiazda Trinity”, Roger Różalski z Gdyni za wisior „Fala elektromagnetyczna” oraz Paulina Gwardecka z Gdyni za pierścionek „Portal”.

Konkurs „Prezentacje”

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej „Prezentacje” jest organizowany od 7 lat przez Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tym roku na konkurs, którego temat brzmiał Eksperyment, nadesłano 39 prac. Jury, w którym zasiadali: Wanda Gontarska, dyrektor targów, Andrzej Boss – ubiegłoroczny laureat konkursu, Kamilla Rohn – artysta złotnik, Hanna Zdanowska – artysta złotnik, Adam Leja – właściciel Galerii 32, Olgierd Stopiński – artysta złotnik i Anna Sado – dziennikarz branżowy, korespondent „Goldschmiede Zeitung”, zakwalifikowało 12 prac 12 autorów i przyznało następujące nagrody:
– I nagroda – 7.000 zł. – Nagroda Prezesa MCT dla Wojciecha Lacha za oryginalny pomysł oraz uczynienie pszczół współtwórcami;
– II nagroda – 3.000 zł. – Nagroda Prezesa PSP dla Kacpra Schiffersa za czytelność przekazu;
– III nagroda – 1 kg srebra i 1 kg krzemienia pasiastego – Nagroda Prezesa STFZ dla Cezarego £utowicza za pracę zatytułowaną „A zrób sobie sam” za nieograniczoną możliwość samodzielnej kreacji.

Jury postanowiło przyznać wyróżnienia następującym osobom:
– KGHM Metraco – 2 kg granulatu srebrnego – dla Michała Wyszomirskiego za eksperymenty techniczne;
– Joachim Sokólski Nagroda „925”- 925 gram srebra próby 925 – dla Michała Wyszomirskiego;
– W.KOCIUBA NARZÊDZIA JUBILERSKIE – rękaw protetyczny z silnikiem – dla Anny Tyro-Niezgoda i Roberta Szklarskiego za bransoletę „Antidotum” za wykorzystanie nietypowego materiału;
– ARMA Anna Domańska – zestaw do elektrolitycznego złocenia i rodowania – dla Janusza Glinickiego za ciekawy pomysł i perfekcję techniczną;
– Nagroda Aleksandry i Janusza Stanko – wystawa indywidualna w Galerii Stanko – dla Janusza Glinickiego.
– Perpol – garść pięknych pereł – dla Wojciecha Rygało za 2 pierścionki „Dla licealistek” za „odmładzający” efekt;
– W tym roku po raz kolejny Zofia i Witold Kozubscy przyznali i ufundowali Nagrodę im. Małgorzaty Müldner-Nieckowskiej – 1 kg. granulatu oraz dyplom – dla Wojciecha Rygało za pierścionki „Dla licealistek” za spójność między tytułem a realizacją.

Konkurs „Klejnot Polskiej Biżuterii”

5. edycja konkursu organizowanego przez Katalog Polska Biżuteria przebiegała w tym roku dwuetapowo. W pierwszym etapie spośród wyrobów prezentowanych na www.pb.info.pl został wyłoniony Elektroniczny Klejnot Polskiej Biżuterii – komplet biżuterii „Różana nadzieja” autorstwa Marii Zawadzkiej z pracowni Amber Gems. Do drugiego etapu (prace prezentowane na targach Złoto Srebro Czas) zgłoszono 39 wyrobów 36 firm, na które publiczność targowa oddawała swe głosy. Jej największą przychylność zdobyły (w kolejności zdobytych głosów): pierścionek Radosława Szweda, komplet biżuterii „Naboje” Firmy Jubilerskiej Kłosok oraz naszyjnik Wojciecha Lacha. Ostatniego dnia targów komisja konkursowa w składzie: Wanda Gontarska – dyrektor targów Złoto Srebro Czas, Ewa Rachoń – komisarz targów Amberif i Ambermart, Daria Jankowiak – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu, Andrzej Sadowski – Katalog Polska Biżuteria i Joanna Filipowicz – portal jubilerski www.pb.info.pl wybrało spośród nich zwycięzcę – pracę, która będzie prezentowana na okładce Katalogu Polska Biżuteria 2007. Będzie to pierścionek Radosława Szweda. Prace zgłoszone do konkursu oraz wybrane przez publiczność będą promowały polska branżę jubilerską w innych wydawnictwach PB.

Złotnik Roku 2006

W tym roku tytuł Złotnika Roku i medal św. Eligiusza otrzymał Jerzy Adamek -rzemieślnik, mistrz złotnictwa, od wielu lat na stanowisku Starszego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. W zawodzie pracuje od ponad pół wieku, a jego pracownia na starej Pradze w Warszawie będzie obchodziła w przyszłym roku 50-lecie istnienia. Tytuł i medal zostały przyznane już po raz trzeci. W Kapitule zasiadali przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Pracowni Sztuk Plastycznych, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP oraz Złotnik Roku 2005 Janusz Kowalski.

Konkurs KIGB na „Najciekawsze stoisko targowe”

W tym roku Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu przyznała nagrodę za najciekawsze stoisko na targach Złoto Srebro Czas firmie SILVAM z Gdańska. Do jego wystroju użyto pomarańczy, które od początku istnienia towarzyszą firmie na imprezach wystawienniczych i stały się już jej znakiem rozpoznawczym.

Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas

Najlepszy Wyrób Targów jest wybierany już po raz szósty. W tym roku w Kapitule zasiadali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki: Hanna Kusiak i Sławomir Król, Zbigniew Strzelczyk – prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Stefan Duk – prezes Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej, Wanda Gontarska – dyrektor targów ZSC i Joanna Bijok – sekretarz kapituły oraz Krzysztof Madelski – prezes YES Biżuteria, laureat ubiegłorocznej nagrody. Kapituła zapoznała się z wyrobami na targach i nominowała do nagrody dwie firmy: Stenex z Gdańska – za innowacyjność produktu i jego perfekcyjne wykonanie, w szczególności za miniaturowe instrumenty muzyczne, oraz Futurat z Gniezna – za nową kolekcję biżuterii złotej zatytułowaną „Futurat”, za dynamiczny rozwój firmy rodzinnej, w której synowie kontynuują dzieło ojca, za stworzenie 100 miejsc pracy przy produkcji, własne wzornictwo, skuteczne konkurowanie z importerami, za znaczący eksport na tak trudne rynki jak niemiecki i włoski oraz za przeciwstawienie się trendowi odchodzenia złotników od zawodu. Po obradach jury postanowiło przyznać nagrodę – statuetkę zaprojektowaną przez Sławomira Fijałkowskiego – firmie Futurat. Firma Futurat istnieje od 1990 roku, początkowo pod nazwą Firma Jubilerska Piotrowscy, a od 2000 roku pod obecną nazwą. Została założona przez czterech braci-jubilerów kontynuujących rodzinne tradycje – pierwsza firma jubilerska w rodzinie powstała w 1912 roku. Obecnie firma dysponuje własnym działem projektowania oraz licznymi kontaktami handlowymi w wielu krajach, do których ich biżuteria jest eksportowana, m.in. Niemczech, Belgii, Włoszech, Czechach, Węgrzech i Słowacji. Ich wyroby wyróżniają się wysoką jakością oraz dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Nagroda „Polskiego Jubilera”

Już po raz drugi redakcja magazynu branżowego „Polski Jubiler” przyznała swoją nagrodę w czasie targów ZSC. W czasie Wieczoru Wystawców nagrodę dla Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych wręczał prezes wydawnictwa „ProMedia” Cezary Windorbski oraz redaktor naczelny „PJ” Robert Pytlos. W imieniu całego, liczącego ponad 100 członków stowarzyszenia nagrodę przyjęli: prezes STFZ Andrzej Bielak, wiceprezes STFZ Tomasz Stajszczak, współzałożyciel Marek Nowaczyk oraz Jacek Byczewski. Wydawnictwo „ProMedia” ufundowało dla wszystkich członków STFZ książkę „Kuchnia erotyczna”.

Wystawa prac Andrzeja Bossa

Wystawę Andrzeja Bossa, przygotowaną przez Galerię YES z Poznania i Międzynarodowe Centrum Targowe można niewątpliwie zaliczyć do najważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku w Polsce. Dzięki jej uprzejmości wystawcy i goście targów Złoto Srebro Czas mogli osobiście obejrzeć wybrane prace Andrzeja Bossa, m.in. prace nagrodzone na konkursach w Legnicy i Warszawie. Autor jest obecny na polskiej i międzynarodowej scenie złotniczej od ponad 20 lat, w tym czasie miał 8 wystaw indywidualnych i uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Sztuk Pięknych w £odzi w Katedrze Biżuterii.

Złota Pęseta

Ogólnopolski Klub Postępu Technicznego w Zegarmistrzostwie im. Antoniego N. Patka po raz pierwszy przyznał w czasie targów ZSC „Złotą Pęsetę”. Laureatem tej nagrody został Franciszek Wiegand za całokształt pracy zawodowej. Laureat jest mistrzem zegarmistrzostwa, specjalizuje się w konstruowaniu zegarów astronomicznych i rekonstrukcji zegarów wieżowych.

Obrady Forum Jubilerstwa Polskiego

Przedstawiciele organizacji skupionych w Forum Jubilerstwa Polskiego dyskutowali o ważnych problemach dla branży jubilerskiej, głównie o likwidacji ryczałtu i karty identyfikacji podatkowej oraz nazewnictwie w dziedzinie rzeczoznawstwa. Gospodarzem tego spotkania była Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Następne obrady FJP zostały zaplanowane na marzec następnego roku w czasie targów Amberif w Gdańsku. Gospodarzem będzie ponownie KIGB.

Wieczór Wystawców

Wystawców odbywający się po raz drugi w Hotelu Sobieski jest już stałym punktem programu targów Złoto Srebro Czas. Jego największą atrakcją jest pokaz zegarków, biżuterii i mody. Zaproszeni goście obejrzeli pokaz przygotowany przez cztery firmy: Balt (biżuteria z bursztynem), Kar-Gold (złota biżuteria z bursztynem), Lewanowicz (biżuteria z kamieniami naturalnymi) i Timex (zegarki damskie i męskie), wyreżyserowany przez Jarosława Szado i stylizacji Tomasza Jacykowa. Po pokazie zostały wręczone: Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas dla firmy Futurat z Gniezna, Nagroda „Polskiego Jubilera” dla Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz dla Złotnika Roku Jerzego Adamka.

Ponadto targom towarzyszyły:
– bezpłatna wycena biżuterii przez ekspertów ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich,
– konsultacje na temat odmian bursztynu bałtyckiego i jego autentyczności na stoisku Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego,
– mini koncerty na unikatowych w skali światowej gitarach bursztynowych firmy Balt,
– prezentacja biżuterii ręcznie malowanej na naturalnych kamieniach firmy Art Margo Dygas.

foto:

  1. I nagroda – 7.000 zł. – Nagroda Prezesa MCT dla Wojciecha Lacha za oryginalny pomysł oraz uczynienie pszczół współtwórcami.
  2. Amber Gems – Elektroniczny Klejnot Polskiej Biżuterii 2006.
  3. Wręczenie Nagrody za Najlepszy Wyrób na Targach firmie Futurat.
  4. Nagroda „Polskiego Jubilera” powędrowały do Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych