II targi biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas odbyły się w dniach 5-7 października 2001 na warszawskim Torwarze przy ulicy £azienkowskiej. Właścicielem i organizatorem targów zostało Międzynarodowe Centrum Targowe.

Honorowy patronat nad targami objęli wicepremier, Minister Gospodarki oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Na powierzchni ok. 1000 m2 netto swoje wyroby prezentowało125 wystawców, wśród nich 52 projektantów biżuterii w Galerii Projektantów, kilka firm zagranicznych z Francji, Izraela, Pakistanu i Włoch, poszukujących nowych partnerów handlowych w Europie środkowo-wschodniej oraz przedstawiciele stowarzyszeń branżowych.

Honorowym gościem była pani Jolanta Kwaśniewska, Pierwsza Dama RP. Podczas prawie dwugodzinnej wizyty Jolanta Kwaśniewska odwiedziła stoiska firm jubilerskich i Galerię Projektantów oraz obejrzała prace zgłoszone do konkursu biżuterii artystycznej Prezentacje 2001. Pani Prezydentowa wysoko oceniła targi i biżuterię, którą zobaczyła.

Dokonania naszej imprezy wskazują, że cieszymy się zaufaniem coraz większej liczby instytucji państwowych, stowarzyszeń branżowych i mediów. Stopniowo integrujemy środowisko jubilerskie i promujemy polską biżuterię w kraju i zagranicą, co nie jest sprawą łatwą w obecnej sytuacji ekonomicznej. £ączymy swoje wysiłki, tak aby stworzyć w Warszawie imprezę targową na miarę polskiej branży jubilersko- zegarkowej. MCT zawarło porozumienie o wzajemnej współpracy z Polską Agencją Informacyjną w celu połączenia wysiłków organizacyjnych i promocyjnych na rzecz zorganizowania jednej, reprezentatywnej dla branży imprezy targowej w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Deberny-Złota Dziewczyna 2001, twarz targów ZSC

 

W uroczystym otwarciu targów wzięli udział (od prawej): Jerzy Romuald Grzelak, przewodniczący Sekcji Zegarmistrzów Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników, Magdalena Groszewska, redaktor naczelna miesięcznika Uroda, Michał Kotliński, dyrektor MCT, Barbara Wachowicz, Mistrzyni Mowy Polskiej 2001, uhonorowana Złotym Medalem z Perłą Fundacji Stefana Duka, Wanda Gontarska, dyrektor targów, Andrzej Bielak, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Cezariusz Kwaterski, wicedyrektor Departamentu Promocji Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Bujok – sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej, Jacek Bukowski, prezes zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej SA, Jerzy Mackiewicz, doradca ds. gospodarczych Prezydenta RP, Jacek Serkuczewski, wiceprezes Pracowni Sztuk Plastycznych, Jacek Zięta, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Jubilersko-Zegarmistrzowskiej i Eugeniusz Galimski, wiceprezes Międzynarodowego Centrum Targowego. Przy mikrofonie Ryszard Rembiszewski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Dobrowolska i Stefan Duk czekają na rozpoczęcie ceremonii otwarcia targów.

Jolanta Kwaśniewska przyjmuje różę z rąk Jacka Zięty, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Jubilersko-Zegarmistrzowskiej.

Zdjęcie pamiątkowe z panią Jolantą Kwaśniewską, Pierwszą Damą RP.

Stefan Duk obdarowuje Jolantę Kwaśniewską „historycznym” kuflem, pierwszym produktem wykonanym przez firmę DUK.

Podczas wizyty Pierwsza Dama RP odwiedziła stoiska firm jubilerskich i Galerię Projektantów. W stoisku firmy Apart z Poznania była podejmowana przez Alicję Zaradę.

Krzysztof Madelski, właściciel firmy Yes Biżuteria prezentuje Pierwszej Damie najnowsze kolekcje firmy.

Pierwsza Dama RP obejrzała prace zgłoszone do Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2001. Zasady konkursu wyjaśnił Pani Jolancie Kwaśniewskiej Jacek Byczewski, przewodniczący Jury (pierwszy od lewej). Obok Jan Suchodolski i Stefan Duk.

Największe firmy jubilerskie w Polsce prezentują swoje wyroby na Torwarze.

Na targach nie zabrakło stoiska z kolekcjami Marcina Zaremskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

£ukasz Zaremski w otoczeniu Złotych Dziewczyn. Od lewej: Agnieszka Deberny, Złota Dziewczyna 2001 i Magda Kowal Złota Dziewczyna 2000.

Agnieszka Bruzda (od prawej), laureatka pierwszej nagrody w konkursie Prezentacje w towarzystwie wiceprezesa Międzynarodowego Centrum Targowego, organizatora targów i sponsora nagrody. Agnieszka Deberny, Złota Dziewczyna prezentuje nagrodzoną biżuterię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie targów Złoto Srebro Czas 2001 odbyła się sesja naukowa i promocja wydawnictwa „Biżuteria w Polsce” z cyklu Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce. Sesję poprowadziła Katarzyna Kluczwajd z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Uczestnicy sesji naukowej „Biżuteria w Polsce” i zwiedzający mogli nabyć prezentowane na targach wydawnictwa z autografami autorów. Na zdjęciu (od prawej): prof. Irena Huml, prof. Anna Sieradzka, prof. Barbara Kosmowska – Ceranowicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na targach nie mogło zabraknąć nagrody za najciekawszą aranżację ekspozycji. Nagrodę Pracowni Sztuk Plastycznych, generalnego wykonawcy zabudowy, otrzymała Aleksandra Kucińska (na zdjęciu), prezentująca w Galerii Projektantów pracę dyplomową ASP w £odzi pt. Lekcja Anatomii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tadeusz Ross budził zainteresowanie i sympatię wśród wystawców i kupców zwiedzających targi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stefan Duk (od lewej), Henryka Sutkowska, Jacek Zięta – autorytety w polskiej branży jubilerskiej.

Barbara Wachowicz Mistrz Mowy Polskiej 2001 w rozmowie z Ewą Dobrowolską i Jerzym Romualdem Grzelakiem. Obok (od lewej) prof. Barbara Kosmowska- Ceranowicz i Wiesław Gierłowski .
Na targach Złoto Srebro czas 2001 rozstrzygnięto organizowany po raz pierwszy Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje.

Jury konkursu, obradujące pod przewodnictwem Jacka Byczewskiego w dniu 05.10.2001 w składzie: Ewa Franczak – Sokołowicz – artysta plastyk, Tomasz Zaremski – artysta plastyk, Jacek Byczewski – artysta plastyk reprezentujący Radę Programową Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Magda Kwiatkiewicz – z firmy Yes- Biżuteria i Barbara żmijewska – z miesięcznika URODA, postanowiło przyznać następujące nagrody:

NAGRODÊ I w wysokości 7000 zł – za niezwykle pomysłową i twórczą adaptację nowej techniki, która zaowocowała serią bransolet srebrnych, w których funkcja użytkowa walczy o
lepsze z funkcją estetyczną- otrzymała : AGNIESZKA BRUZDA

NAGRODÊ II w wysokości 3000 zł – za doprowadzenie wypowiedzi twórczej do niezbędnego minimum otrzymał: JACEK WYSOKIÑSKI

NAGRODÊ III ufundowaną przez KGHM – 3 kg srebra – za bransoletę srebrną, w której magnes wykorzystany jest jako zwornik przedmiotu – otrzymał: KRZYSZTOF ROSZKIEWICZ

NAGRODÊ PREZESA STFZ – 1 kg srebra w postaci logo STFZ za naszyjnik, bransoletę i broszkę z plecionego srebra otrzymali: ALICJA I JAN JAKUB WYGANOWSCY

WYRÓżNIENIE ufundowane przez firmę PERPOL – za serię trzech pierścionków srebrnych z kamieniami otrzymała: EWA MIODUSZEWSKA

Po raz pierwszy przyznano również Nagrodę Ministra Gospodarki Za Najlepszy Polski Wyrób Targów Złoto Srebro Czas 2001. Nagrodę w wysokości 5000 złotych otrzymało Studio Biżuterii YES z Poznania za produkt Studio Y. Kapituła, opierając się na głosach publiczności targów (zaprezentowanych w ankietach), wyraziła firmie Studio Biżuterii YES z Poznania uznanie za wytrwałe promowanie najnowocześniejszych trendów w polskim wzornictwie, perfekcyjne wykonanie i niezmienne utrzymywanie wyrafinowanego stylu w biżuterii.

W skład Kapituły, powołanej przez Międzynarodowe Centrum Targowe, weszli: Tomasz Sobczak – przewodniczący Kapituły, reprezentant kwartalnika Polski Jubiler i Polskiego Stowarzyszenia Gemmologicznego, Barbara żmijewska – zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Uroda, Wanda Gontarska – Międzynarodowe Centrum Targowe, dyrektor targów Złoto Srebro Czas i Jan Suchodolski – Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.