„Co mi w duszy gra” i „25 lat wolnej Polski” – to tematy, z jakimi musieli się zmierzyć tegoroczni uczestnicy konkursu Złoto i Srebro w Rzemiośle. Efekty można oglądać na targach Złoto Srebro Czas.

Tradycyjnie konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych. Seniorom przypadł temat „lżejszy” z możliwością wypowiedzenia się za pomocą technik tradycyjnych lub komputerowych, juniorzy musieli wykazać się patriotycznym myśleniem o biżuterii. Jak im się to udało? Komisja Konkursowa, obradująca w składzie: Karol Kowalski – zastępca przewodniczącego OKZ-J ZRP; Dorota Ząbkowska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Wanda Gontarska – MCT/ PSP; Stanisław Leśko – mistrz złotnictwa; Jarosław Dytkowski – mistrz złotnictwa; Jerzy Macur – mistrz złotnictwa oraz Jolanta Kosakowska –Związek Rzemiosła Polskiego, postanowiła przyznać następujące nagrody:

W kategorii Seniorzy

Temat: „Co mi w duszy gra” (techniki tradycyjna)

I miejsce: Jakub ¦liwowski za pierścień „Dzień i noc”
II miejsce ex aequo: Janusz Kowalski za wisior „Rakieta tenisowa”
II miejsce ex aequo: Krzysztof Ziemba i Piotr Tomaszewski za wisior z opalami

Temat: „Co mi w duszy gra” (technika komputerowa)

I miejsce: Mirosław Muraszkowski za wisior „Dwa ¦wiaty”

Kategoria Juniorzy

Temat: „25 lat wolnej Polski”

I miejsce: Szymon Wesołowski za kompozycję „Cegiełka po cegiełce wykuta”
II miejsce: Mirek Lemiński za srebrny wisior
III miejsce ex aequo: Alicja Falkowska za naszyjnik „Znów orzeł w koronie”
III miejsce ex aequo: Agnieszka Mroczkowska za kompozycję „Czas wolności”
Konkurs „Złoto i Srebro w Rzemiośle” powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej, a jego główną ideą jest promocja umiejętności osób, które od wielu lat wykonują ten zawód oraz młodych ludzi uczących się złotnictwa lub rozpoczynających pracę zawodową. Jego organizatorami są Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Tradycyjnie nagrody są wręczane podczas targów Złoto Srebro Czas w Warszawie, a prace nagrodzone można oglądać na stoisku OKZ-J ZRP.