„Tajemnice zamknięte w kamieniach” i „Sen o Warszawie” – z takimi tematami zmierzyli się uczestnicy tegorocznej edycji konkursu Złoto i Srebro w Rzemiośle. Jak sobie poradzili? Przekonamy się już juto, oglądając wystawę pokonkursową na targach Złoto Srebro Czas.

Najlepsi w obydwu kategoriach – seniorów i juniorów – okazali się „nowicjusze” w konkursie, ale z pewnością nie w sztuce rzemiosła jubilerskiego. Pierwsze nagrody otrzymali odpowiednio Jolanta Jajszczyk i Maciej Walczak, autorzy pracy „Księżycowy gnojak”, oraz Mirosław Lemiński za pracę „¦wiatełko w tunelu”. Kolejne miejsca w kategorii wiekowej seniorów (temat: Tajemnice zamknięte w kamieniach) otrzymali Katarzyna Klimas za pracę „Ultra Kolor” i Jan Krzysteczko za „Monstrancję ‘Ten, który jest’”. Te dwa nazwiska znamy również z list laureatów poprzednich edycji tego konkursu. W kategorii seniorów druga nagroda powędrowała do Szymona Wesołowskiego za pracę „Doda skrzydeł”, a trzecia do Alicji Falkowskiej za „Royal £azienki Music Festiwal – Nocne Wspomnienie”. Wyróżnienie otrzymał Karol Rutkowski za „Ukryte lęki Warszawy”.

Taką właśnie decyzję podjęła Komisja Konkursowa, która obradowała w składzie: Karol Kowalski – zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiej Komisji Zegarmistrzowsko-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego; Dorota Ząbkowska – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Wanda Gontarska – Międzynarodowe Centrum Targowe / Pracownia Sztuk Plastycznych; Iwona Lis-Filipczyk – mistrz złotnictwa (Katowice); Tomasz Stajszczak – mistrz złotnictwa (Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych); Jerzy Macur – mistrz złotnictwa (Warszawa); Jolanta Kosakowska – Związek Rzemiosła Polskiego.

Organizatorami konkursu są Ogólnopolskiej Komisji Zegarmistrzowsko-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Jego celem jest promowanie złotników i jubilerów oraz jakości i profesjonalizmu w sztuce złotniczej. Od ponad 10 lat konkurs stał się areną prezentacji umiejętności osób, które od wielu lat wykonują ten zawód oraz młodych ludzi uczących się złotnictwa lub rozpoczynających pracę zawodową.

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Złotników Złoto i Srebro w Rzemiośle odbędzie się drugiego dnia targów, tj. 5 października o godzinie 15. Serdecznie zapraszamy.