W warszawskim Centrum Expo XXI na powierzchni 3000 m2 swoje wyroby zaprezentowało 180 wystawców z branży jubilersko-zegarmistrzowskiej. Wśród nich najważniejsze firmy jubilerskie, takie jak Ambermoda, Apart, Corundum, DUK, Perpol De Tian, Szuchman Gold, Silver & Amber, Yes Biżuteria. Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Galeria Projektantów, w której swoje najnowsze kolekcje biżuterii artystycznej pokazało ponad 50 twórców. Tradycją targów stały się także wspólne prezentacje artystów-rzemieślników w ramach zbiorowych wystąpień Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego oraz Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.

W ocenie wystawców, całego środowiska jubilerskiego i zwiedzających targi Złoto Srebro Czas 2003 zakończyły się sukcesem handlowym i organizacyjnym. Potwierdzają to oficjalne statystyki: imprezę odwiedziło blisko 1,5 tysiąca właścicieli sklepów jubilerskich z Polski, ponad 250 kupców (dane uzyskane na podstawie bazy rejestracji targów), wśród nich kilkudziesięciu z zagranicy (Belgia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka. Brytania, Włochy) oraz ponad 1,5 tysiąca miłośników sztuki zdobniczej.

Targi uważa się za otwarte! – tą tradycyjną formułę wypowiedział Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego (na zdjęciu pierwszy od prawej), aby chwilę potem przeciąć uroczyście wstęgę wspólnie z Teresą Gajewską z Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” i Jerzym Mackiewiczem, doradcą ds. gospodarczych prezydenta RP.

Warto podkreślić, że działania branży jubilersko-zegarmistrzowskiej skupionej wokół tej imprezy dostrzeżono poza granicami kraju. Oficjalnymi gośćmi targów byli przedstawiciele targów inhorgenta europe w Monachium – jednej z największych imprez branżowych na świecie, a także przedstawiciel liczącego się na światowym rynku jubilerskim niemieckiego czasopisma „Goldschmiede Zeitung”. Goście z Niemiec wzięli udział w uroczystym otwarciu i zwiedzaniu targów oraz podczas specjalnej prezentacji przedstawili możliwości współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi firmami jubilerskimi w perspektywie wejścia naszego kraju w struktury Unii Europejskiej.

Podczas wizyty ustalono także, że Pracownia Sztuk Plastycznych i Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu będą organizatorami zbiorowego wystąpienia polskich jubilerów, bursztynników i projektantów podczas targów inhorgenta europe 2004.

Targi Złoto Srebro Czas odwiedziła też z roboczą wizytą delegacja targów biżuterii i zegarków Print’ Or w Lyonie. W ramach bilateralnych rozmów zadeklarowano chęć współpracy pomiędzy organizatorami obu imprez i ewentualną wymianę stoisk. Wizyty gości z Niemiec i Francji zostały odebrane przez całe środowisko jako dowód uznania dla wystawców i organizatora targów Złoto Srebro Czas, jak również wyraz wzrastającego zainteresowania krajów unijnych polskim rynkiem jubilerskim.

Nagroda za Najlepszy Polski Wyrób na Targach

Targom, jak co roku towarzyszyło kilka prestiżowych konkursów, których laureatów poznaliśmy w trakcie trwania imprezy. Zwycięzcą najważniejszego z nich została gdyńska firma Silver & Amber Adama Pstrągowskiego, która otrzymała Nagrodę Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej za Najlepszy Polski Wyrób Targów. Kapituła Nagrody w uzasadnieniu zwróciła uwagę na niebanalne wzornictwo biżuterii, aktywną promocję w kraju i zagranicą, a także na znakomitą współpracę z polskimi projektantami i rzemieślnikami. Warto odnotować, że Nagrodę Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej – statuetkę – wykonała Pracownia Sztuk Plastycznych, a jej autorem jest Sławomir Fijałkowski, znany polski projektant biżuterii.

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”

Już po raz trzeci podczas targów rozstrzygnięty został również Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”, który w tym roku został objęty Honorowym Patronatem Jolanty Kwaśniewskiej. Pani Prezydentowa nie mogła być obecna na uroczystości rozdania nagród, ale wystosowała do laureatów list gratulacyjny. Zwycięzcami konkursu zostali Marta Bogusz i Eugeniusz Gowkielewicz, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 6000 złotych, ufundowaną przez Międzynarodowe Centrum Targowe, organizatora targów, za bezpretensjonalność, wielofunkcyjność kompletu biżuterii oraz możliwość samodzielnej kreacji przez użytkownika.

List Jolanty Kwaśniewskiej:

Warszawa, 25 września 2003 r. Szanowni Państwo, Serdecznie dziękuję za zaproszenie na tegoroczne IV Targi biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas. Cieszę się, że z roku na rok Państwa impreza rozwija się i zyskuje na znaczeniu. Warto podkreślić, że targi te z powodzeniem łączą aspekt artystyczny i handlowy pozwalając polskim projektantom na prezentację swoich prac i znalezienie nabywców. To rzadkie zjawisko w obecnych czasach i tym bardziej zasługuje na słowa uznania. Dlatego też z ogromną przyjemnością objęłam Patronat Honorowy nad Ogólnopolskim Konkursem Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2003 i mam nadzieję, że pomoże to polskim artystom w promocji ich twórczości. żałuję tylko, że nie mogę wraz z Państwem podziwiać najnowszych kolekcji biżuterii i zegarków oraz zachwycać się zarówno cennymi eksponatami sztuki zdobniczej, jak i najnowszymi dziełami znanych polskich projektantów. Serdecznie gratuluję zwycięzcom Konkursu Prezentacje: Marcie Bogusz i Eugeniuszowi Gowkielewiczowi, Filipowi Jackowskiemu, Danielowi Orłowskiemu, Rafałowi Burczyńskiemu i Jackowi Rochackiemu. Wszystkim Państwu życzę sukcesów podczas targów, a polskim artystom i rzemieślnikom nowatorskich pomysłów i atrakcyjnych kontaktów handlowych, które pozwolą miłośnikom sztuki zdobniczej na całym świecie podziwiać kunszt naszego wzornictwa i złotnictwa.

Z sympatią, Jolanta Kwaśniewska

Zwycięzcy „Prezentacji”: Marta Bogusz i Eugeniusz Gowkielewicza. Linka srebrna, srebro. Drugie miejsce w konkursie przypadło Filipowi Jackowskiemu za anegdotę opartą o interpretację formy opatrunku i dbałość o detale (nagroda w wysokości 4000 złotych ufundowana przez Pracownię Sztuk Plastycznych (współorganizatora targów), a trzecie Danielowi Orłowskiemu za świadomie niedookreślony sposób użytkowania skłaniający odbiorcę do twórczej gry (srebro w formie logo STFZ ufundowany przez prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i granulat srebrny przez firmę KGHM). Wyróżnienia w konkursie od firm Perpol Moda Dzisiaj i Usługowa Pracownia Chemiczna Kowary otrzymali: Rafał Burczyński i Jacek Rochacki.

Złoto Srebro w Rzemiośle

Trzecim z najbardziej prestiżowych odbywających się w ramach targów był konkurs Złoto Srebro w Rzemiośle, organizowany przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego i Międzynarodowe Centrum Targowe. Zgłoszone w tym roku prace stały na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali nie tylko członkowie jury, ale także zwiedzający targi. W tym roku konkurs podzielony był na dwie kategorie: juniorów, którzy rywalizowali pod hasłem „prezent na osiemnastkę” oraz seniorów, którzy zgłaszali prace na temat „biżuteria ze szkatuły babuni”. Wśród juniorów zwycięzcą konkursu została Katarzyna Klimas za wisior „Bukiet życzeń”. Drugie miejsce Jakub ¦liwowski za zawieszkę Goldwasser.

W gronie seniorów zwycięstwo przypadło Robertowi Ulańskiemu za komplet biżuterii „Jezioro £abędzie”, drugie miejsce zajął Janusz Kowalski za komplet biżuterii. Trzecią nagrodę otrzymała Iwona Lis-Filipczyk za kolczyki „Kiść winogron”.

Konkurs Klejnot Polskiej Biżuterii

Warto także odnotować wzrastającą rolę konkursu Klejnot Polskiej Biżuterii organizowanego przez PB Katalog Polska Biżuteria. Główną nagrodę tegorocznej edycji jury na podstawie głosów publiczności przyznało Firmie Jubilerskiej Małgorzata Wąsowska (na zdjęciu od lewej) za kolię „Zmrożone bursztyny”. Zwycięska praca będzie zdobić przez cały rok okładkę kolejnej edycji katalogu Polska Biżuteria ogłosił zebranym Andrzej Sadowski, dyrektor wydawnictwa ( na zdjęciu od prawej.

Konkurs DESIGN

Z kolei laureatami już drugiej edycji konkursu DESIGN, ogłoszonego przez miesięcznik branżowy „Zegarki & Biżuteria” zostali Hanna i Jacek Zdanowscy. Jury w składzie: Adam Leja (Galeria 32 w Warszawie), Paweł Kaczyński (laureat zeszłorocznej edycji konkursu) oraz Anna Sado (redakcja Z&B) postanowiło przyznać im nagrodę za nowatorskie na polskim rynku wzornictwo form użytkowych oraz stałe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu. Jury konkursu ocenia przede wszystkim nowości przygotowane przez wystawców Galerii Projektantów, ale także ich dotychczasowy dorobek artystyczny. Nagroda Główna to 3 kilogramy granulatu srebrnego, a nagrody dodatkowe to: strona tytułowa grudniowego wydania Z&B oraz wywiad/prezentacja sylwetki laureata w tym samym wydaniu.

Seminaria

Tradycyjnie na wysokim poziomie stały specjalistyczne seminaria zorganizowane przy okazji targów. Ogromnym zainteresowaniem producentów biżuterii cieszyły się prezentacje firm P.A.T Bugała i OTEC na temat wykończania powierzchni biżuterii odlewanej, a także jubilerskie warsztaty reklamy i public relations pod hasłem „Marketing luksusu a luksus marketingu” prowadzone przez Magdalenę Kruppik z firmy Rytosztuka.

Wystawa „Józef Fajngold – rzeźbiarz i złotnik przedwojennej Warszawy”

Targi Złoto Srebro Czas to nie tylko wydarzenie branżowe, ale także towarzysko-kulturalne, które chętnie odwiedzają miłośnicy sztuki zdobniczej oraz ludzie ze sfer kultury, biznesu i polityki. Niewątpliwym wydarzeniem tegorocznej edycji targów była wystawa „Józef Fajngold – rzeźbiarz i złotnik przedwojennej Warszawy”, przedstawiająca po raz pierwszy w Warszawie cały dorobek tego znakomitego artysty, pozostający w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja nie byłaby możliwa bez wsparcia głównego sponsora targów Grupy ERGO HESTIA z Sopotu oraz Pracowni Sztuk Plastycznych, współorganizatora targów.

Wystawa „Bursztynowa kropla”

Kolejną interesującą ekspozycją była wystawa „Bursztynowa kropla”, przygotowana według scenariusza znanej badaczki bursztynu prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN. Zwiedzający mogli podziwiać ten fenomen pośród licznych naturalnych form, w jakich występuje bursztyn w przyrodzie, między innymi wkomponowany w najnowsze kolekcje znanych polskich projektantów: Danuty i Mariusza Gliwińskich i Pauliny Binek.

Wystawa „Złote czasy dla piór”

Nowym elementem wśród imprez towarzyszących targom Złoto Srebro Czas była wystawa „Złote czasy dla piór” przygotowana przez Klub Miłośników i Kolekcjonerów Piór, w ramach której pokazano nie tylko najnowsze kolekcje najbardziej prestiżowych marek, ale także bardzo wartościowe eksponaty kolekcjonerskie.

Ponadto, miłośnicy sztuki zdobniczej mogli podziwiać:
– Bursztynowy Ołtarz z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku – wystawę fotograficzną przygotowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – Bursztyn na Kurpiach – wystawę przygotowaną przez Muzeum Północno-Mazowieckie w £omży – Dyplomy z biżuterii – prace absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w £odzi – prezentacje prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie – nowe kolekcje biżuterii 2003/2004 – prezentacje firm: Apart, Firma Jubilerska Górecki, Thompson, MJM Marek Jóźwiak i Mateusz Jóźwiak s.c., Firma Jubilerska Małgorzata Wąsowska, Yes Biżuteria – najnowszą kolekcję Ambermody – bursztynową biżuterię Danuty i MariuszaGliwińskich – Srebrne szkoły – cykl przygotowany przez Galerię Sztuki w Legnicy ukazujący dorobek artystyczny szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów. Prezentacja uczelni Escola Massana, Centrum Sztuki i Designu z Barcelony oraz Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych z Tallina – reprodukcje i stylizacje biżuterii pradawnych kultur Azteków, Inków, Egiptu, Celtów, Wikingów i Słowian wykonane ze złota, srebra, brązu – pokazy wczesnośredniowiecznego rzemiosła w zakresie złotnictwa, wyrobów z kości, skóry, drewna oraz kunsztu wojowników – Grzegorz Pilarczyk – Prezentacje 2003 – wystawę prac zgłoszonych na Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej pod honorowym Patronatem pani Jolanty Kwaśniewskiej – Złoto i Srebro w Rzemiośle – wystawę prac zgłoszonych na Ogólnopolski Konkurs Złotników.

Codziennie odbywały się także:
– bezpłatna wycena biżuterii przez ekspertów ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich – pokazy obróbki bursztynu na Kurpiach – Amulet – znak – klejnot. Biżuteria w Polsce – promocja i sprzedaż książki z serii „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” pod red. Katarzyny Kluczwajd z Muzeum Okręgowego w Toruniu.