Na okładce wydanego ostatnio albumu „Jewelry Design” dokumentującego osiągnięcia wybranych projektantów biżuterii widnieje srebrny pierścionek z kryształem Swarovskiego „Dragon” autorstwa Jacka Ostrowskiego. Kolejne jego projekty, także z bursztynem, znajdziemy wewnątrz albumu. To kolejny ważny sukces projektanta.

„Jestem jedynym polskim projektantem, który znalazł się w tym albumie. To dla mnie prawdziwy zaszczyt i wielka radość. Dla takich chwil warto tworzyć…” – skomentował Jacek Ostrowski. Album prezentuje ponad 500 prac autorstwa 68 projektantów z tak różnych krajów, jak USA, Włochy, Turcja, Norwegia, Japonia i Polska, tworząc szerokie spektrum współczesnej biżuterii, podkreślając jej wyjątkowość i związki z miejscem pochodzenia, ale także pokazując koegzystencję stylu nowoczesnego z klasycznym. Zdaniem autora Natalio Martina, pojawienie się takich pojęć jak biżuteria artystyczna oraz autorska jest wiele mówiącym znakiem czasu, a biżuteria traktowana jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek jako kategoria sztuki. I to właśnie chce on udowodnić na kartach „Jewelry Design” – albumu, który już stał się źródłem inspiracji nie tylko dla designerów, ale i dla wszystkich zainteresowanych tą obecnie bardzo kreatywną dziedziną sztuki.

Jacek Ostrowski jest absolwentem Wydziału Wzornictwa przy Politechnice Koszalińskiej. Jego przygoda z biżuterią zaczęła się w 2006 roku, kiedy w konkursie Mercurius Gedanensis na targach Amberif w Gdańsku otrzymał Złoty Medal w kategorii Innowacja Techniczna. „To był tak naprawdę punkt zwrotny – ta nagroda zdecydowała o wyborze zawodowej drogi. Od tego momentu poświęciłem się przede wszystkim projektowaniu i wytwarzaniu biżuterii” – przyznaje.

Motyw nowatorstwa przewija się we wszystkich jego projektach, począwszy od pierwszych srebrno-bursztynowych kolekcji Fine Line i 4Wave po najmłodsze, już z użyciem akrylu i kryształów Swarovskiego Big Ring i Street Line. Zastosowanie bursztynu w bardzo nowoczesnych, wręcz spektakularnych oprawach bardzo mocno wpłynęło na zmianę stereotypowego postrzegania biżuterii z bursztynem jako tradycyjnej i wprowadziło ją w XXI wiek, przemawiając do wyobraźni szerszego kręgu odbiorców, nie tylko wielbicieli bursztynu. Zestawiając ten słoneczny kamień z kolorowym akrylem projektant umocnił zarówno jego, jak i swoją pozycję w świecie mody: pierścionki z kolekcji Big Ring, w których połączył kryształy Swarovskiego z akrylem, były prezentowane m.in. na okładce niemieckiego wydania magazynu „Vogue”.

Jacek Ostrowski projektuje nie tylko nowoczesną biżuterię, ale także designerskie zegarki zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najsilniejszymi inspiracjami są dla niego formy geometryczne, ruch oraz rytmika. Umiejętnie dopasowuje się do tendencji na rynku, szybko reagując na potrzeby odbiorców. W jego ofercie znajdują się zróżnicowane kolekcje – stworzone w zależności od rynku, aktualnych trendów i grupy docelowej. Choć jego nazwisko jest znane w Polsce, to jednak większość jego realizacji (ok. 80 proc.) trafia zagranicę. Te zdobione bursztynem najwięcej zwolenników mają w USA i Kanadzie oraz w krajach europejskich: Francji, Niemczech, Włoszech. Wielkiej Brytanii, a nawet Grecji i Bułgarii.