Wygląda na to, że wystawa „Z Jedwabnego My…”, w której wzięli udział członkowie STFZ i zaproszeni goście z ASP w Gdańsku i £odzi, więcej kontrowersji wzbudziła tuż po ogłoszeniu tematu niż na dwóch wystawach w Barcelonie: podczas targów biżuterii Joya oraz w La Basilica Galeria.

„Tę wystawę czuło się każdą komórką ciała. Odbiór prac potęgowała aranżacja: prace zostały wyeksponowane w ciemnym, nagrzanym pomieszczeniu oświetlanym jedynie świeczkami i przy przejmującej muzyce” – tak wystawę podsumowała Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy. Temat zaproponowany uczestnikom przez organizatora, Piotra Rybaczyka z Galerii Basilica w Barcelonie, uznała za wyjątkowo trudny. Zarząd SFTZ miał tego świadomość, zgłaszając swój akces do konkursu, jednak uznał to wyzwanie za potrzebne, by budować wizerunek członków organizacji jako świadomych artystów wypowiadających się również w tematach trudnych. Jak ten, którego celem było zbadanie postaw, byłych i obecnych, w odniesieniu do wydarzeń w Jedwabnem.

Zwyciężczynią konkursu została Anna Król, projektantka współpracująca z Deco Echo, za pracę „¦pij spokojnie”. To do niej trafiły wszystkie trzy nagrody: organizatora targów Joya (darmowe stoisko w 2015 r.), Galerii Basilica – nagroda finansowa oraz Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa autorska podczas Legnickiego Festiwalu Srebro w 2015 r. wraz z katalogiem. Wyróżnienie legnickiej galerii – wystawa indywidualna w czasie Festiwalu SREBRO – otrzymał Paweł Kaczyński za pracę „Samodestrukcja”. Nagrody te zostały przyznane w czasie targów Joya.

„To naprawdę mocna, symboliczna wystawa, która skłania nas nie tylko do pamiętania o takich strasznych wydarzeniach, ale też zmusza do wykonania własnego rachunku sumienia, by nasze życie było lepsze. Wystawa, która chyba nikogo nie pozostawia obojętnym” – to opinia Montserrat Lacomba, hiszpańskiej artystki tworzącej biżuterię.

Oprócz opinii osób, które miały okazję obejrzeć wystawę w Barcelonie, o pracach nie wiadomo nic więcej. Obowiązuje bowiem zakaz fotografowania, a zdjęcia prac oraz wystawy nie będą publikowane do końca jej planowanego europejskiego tournee. Obecnie jest ona prezentowana do 6 stycznia 2015 r. w Galerii Basilica w Barcelonie, kolejna jej odsłona będzie miała miejsce w Legnicy podczas Festiwalu SREBRO. Można się spodziewać, że wtedy rozgorzeje na nowo dyskusja o doborze tematu – uznanego za świadomie prowokacyjny i formuły – konkursu na to, „kto najlepiej pokaże dramat ludzki”…