Serdecznie zapraszamy na jubileuszową wystawę prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych pt. „Z archiwum XX” do Galerii Bożeny Marki.

Program imprez towarzyszących targom Złoto Srebro Czas wzbogacił się o kolejną, bardzo ważną pozycję: wystawy organizowane przez STFZ. „Chcielibyśmy, aby nasze wystawy sztuki złotniczej towarzyszyły targom rokrocznie. Aby publiczność tej imprezy mogła się spotkać po zakończeniu targowego dnia, by już w luźniejszej atmosferze rozmawiać o tym, co dla nas ważne, czyli biżuterii i wzornictwie” – mówi prezes STFZ Marcin Tymiński.

W tym roku – jubileuszowym dla tej organizacji, która świętuje 20-lecie istnienia – będzie to wystawa „Z archiwum XX”, na której zostaną zaprezentowane prace jej obecnych oraz byłych członków. Zobaczymy głównie biżuterię i przedmioty użytkowe powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w pracowniach artystów plastyków i projektantów biżuterii, m.in. Andrzeja Bielaka, Jacka Byczewskiego, Wojtka Hernika, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Zofii i Witolda Kozubskich, Hanny i Jacka Zdanowskich, Tomasza i Antka Zaremskich, Magdaleny i Tomasza Stajszczaków, Kamilli Rohn i Jana Suchodolskiego. Tych nazwisk – mniej lub bardziej znanych – jest wiele więcej. Warto prześledzić, jak w ostatnich 20 latach zmieniało się oblicze polskiej biżuterii, porównać przeszłość z teraźniejszością.

Wystawa „Z archiwum XX” będzie prezentowana w Warszawie po raz pierwszy – po premierze podczas Legnickiego Festiwalu Srebro oraz w Galerii Stanko we Wrocławiu. Zapraszamy na wernisaż: 30 września o godz. 19.00 w Galerii Bożeny Marki przy ul. Krakowskie Przedmieście 27. Można ją oglądać do 15 października br.
Wystawa ta zainauguruje jednocześnie cykl prezentacji sztuki złotniczej w tej galerii: jak zapowiada Marcin Tymiński, wernisaże będą się odbywały co najmniej raz na dwa miesiące.