Tradycyjnie już Galeria Sztuki w Legnicy pokaże na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie SREBRO. Konkurs, którego tytuł brzmiał w tym roku „Rytuał”, zaskoczył frekwencją uczestników oraz bardzo wysokim poziomem prac.

Różne interpretacje ciekawych współczesnych oraz dawnych rytuałów pielęgnowanych przez człowieka z pewnością wywołają jeśli nie zaskoczenie, to przynajmniej zastanowienie. Właśnie to jest największa zaleta zorganizowanego po raz 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO: ciekawy pomysł, duża waga przykładana do wartości i sensu wypowiedzi twórczej. Sam konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich artystów, których zadaniem jest przedstawienie pracy na zadany temat, zawierającej oryginalną koncepcję twórczą i reprezentującej wysoki poziom artystyczny i techniczny.

Tegoroczny temat – Rytuał – wzbudził zainteresowanie 342 twórców z 42 krajów (oprócz Europy m.in. z Meksyku, Korei, Ekwadoru i Singapuru), którzy nadesłali rekordową liczbę prac: 561. Na wystawie pokonkursowej prezentowanych jest 56 prac – autorskich interpretacji tematyki określającej współczesne zrozumienie rytuałów związanych z użyciem tak mało użytkowego przedmiotu jak biżuteria. Do ich obejrzenia dodatkowo zachęca fakt, że międzynarodowe jury uznało ich poziom za bardzo wysoki i zwiększyło pulę wyróżnień. Wystawa spotkała się także z dużym uznaniem krytyków i publiczności podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w Legnicy w maju tego roku.