Tradycyjnie już podczas targów Złoto Srebro Czas Galeria Sztuki w Legnicy prezentuje jedną z wystaw organizowanego przez nią Legnickiego Festiwalu Srebra – tym razem będzie to Gabinet Kuriozum wybitnego, światowego formatu twórcę prof. Vratislava Karela Nováka.

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac artysty z ostatnich 20 lat. Wykonane głównie ze srebra, w połączeniu ze szkłem, plastikiem, skorupkami jaj, ukazują fascynacje artysty konstrukcyjnymi formami przestrzennymi, w których wykorzystano prawa fizyki, dynamiki i optyki. Wiele z nich ma charakter mobilny, wiele koncepcyjny i iluzyjny, m.in. dzięki wykorzystaniu luster. W pracach Nováka fascynacja konstrukcją i prawami natury połączone są z wyrafinowanym pięknem i prawdziwie czeskim humorem.

Wystawie towarzyszą fotografie autorstwa głogowskiego artysty Piotra Krzemińskiego. Powstały specjalnie do katalogu legnickiej wystawy, a w roli modeli wystąpili nieprofesjonaliści, mieszkańcy Legnicy, ludzie w różnym wieku i różnych profesji. To dzięki nim przedmioty Nováka ożywają i ukazują się w pełnej okazałości, nie tylko jako tajemnicze konstrukcje, ale także jako przemyślana, funkcjonalna, zaskakująca biżuteria.

Vratislav Karel Novák ur. w 1942 r. w Pradze. Absolwent Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze (1961–1967). Od 1990 r. profesor tejże Akademii, w latach 1993-2007 kierownik Pracowni Rzeźby, specjalizującej się w metaloplastyce i biżuterii. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Theodore M. Berry International Friendship Garden of the Americans, Cincinnati, USA, I Nagrody w Internationale Handwerkmesse w Monachium, II Nagrody na IV Międzynarodowej Wystawie Biżuterii w Jabłońcu, gdzie od 1968 r. posiada własną pracownię. Twórca biżuterii i rzeźb, także w plenerze.

 

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza także do warszawskiego Teatru Współczesnego na wiodącą prezentację Legnickiego Festiwalu Srebra pt. EXCLUSIVE. Wernisaż: 6 października 2008, godz. 18.00.