Do 9 grudnia br. w siedzibie Senatu w Warszawie można oglądać wystawę „Gdańsk – ¦wiatową Stolicą Bursztynu” wraz z towarzyszącą jej ekspozycją prac współczesnych polskich twórców „Nasz bursztyn”.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasador Bursztynu Monika Richardson, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Tomasz Stajszczak, jak również liczne grono artystów plastyków oraz miłośników tego kamienia. Podkreślano wyjątkowość i prestiż tego miejsca oraz rolę bursztynu nie tylko w promocji Gdańska, ale także Polski. „Inni chwalą się diamentami, my chwalmy się polskim bursztynem” – powiedział prezydent Gdańska, apelując, by prezenty dyplomatyczne na różnych szczeblach politycznych były właśnie bursztynowe, ponieważ to „odróżnia nas od innych krajów”.

Wiodącą rolę Gdańska, Pomorza i Polski w dziedzinie obróbki bursztynu potwierdzała Monika Richardson, która wraz ze swoją poprzedniczką Lidią Popiel odbyła latem podróż bursztynowym szlakiem z Rzymu do Gdańska. Stwierdziła, że miasto to w pełni zasługuje na miano ¦wiatowej Stolicy Bursztynu „nie tylko ze względu na wyroby, które można zobaczyć na wystawie, ale także dlatego, że wzornictwo pomorskich twórców jest najlepsze na świecie”.

Na wystawie „Gdańsk – ¦wiatową Stolicą Bursztynu” można oglądać fotogramy cennych obiektów z bursztynem, zarówno naturalnych brył i inkluzji, jak i ozdób oraz sztuki użytkowej. Współczesne przykłady obróbki tego wyjątkowego kamienia zostały pokazane na wystawie towarzyszącej „Nasz bursztyn”, na którą składają się dokonania artystów plastyków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych.

Organizatorami ekspozycji są Związek Miast i Gmin Morskich, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Oddział Muzeum Bursztynu oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Wystawa gości w Warszawie już po raz drugi – w październiku br. mogli ją oglądać goście i wystawcy targów Złoto Srebro Czas. Dotychczas była prezentowana w Bremie, Kaliszu, Gdańsku, Nicei i Bron/Lyon.