Po raz pierwszy jury Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Prezentacje przyznało trzy równorzędne nagrody. Otrzymali je: Sławomir Fijałkowski, Jarosław Westermark i Arkadiusz Wolski.

Do konkursu zgłoszono 104 prace 50 autorów, zakwalifikowanych zostało 57 prac 34 autorów. Zgodnie z intencjami organizatorów jury zakwalifikowało do wystawy wyłącznie prace spełniające funkcje biżuterii. W jury zasiadali: prof. Irena Huml – Przewodnicząca, Wanda Gontarska (dyrektor targów Złoto Srebro Czas), Marek Nowaczyk (historyk sztuki), Marcin Tymiński (delegat Rady Programowej STFZ) i Antek Zaremski (laureat konkursu Prezentacje 2008).

Prof. Irena Huml, przewodnicząca jury, podkreślała wysoki poziom prac zgłoszonych na konkurs oraz charakterystyczne dlań bogactwo kontrastów. Uczestnicy konkursu stosowali różne kolory i materiały – od klasycznych tworzyw jubilerskich po wymyślne tworzywa sztuczne raczej nie kojarzone z biżuterią. Dzięki temu konkurs stał się „ciekawym spotkaniem ze współczesną biżuterią, która niczego się nie boi” – powiedziała pani profesor.

Nagrody i wyróżnienia

W tej edycji konkursu i po raz pierwszy w jego historii jury, korzystając z regulaminowego prawa do innego podziału nagród, przyznało 3 równorzędne nagrody w wysokości 3333 zł 33 i 1/3 gr., ufundowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych – otrzymali je Sławomir Fijałkowski, Jarosław Westermark i Arkadiusz Wolski za wyrazisty i indywidualny sposób widzenia biżuterii.

Nagroda STFZ – 1 kg srebra – powędrowała do Zofii i Witolda Kozubskich za kolczyki, które „w oszczędnej formie zawierają bogactwo wyrazu”. To złotnicze małżeństwo otrzymało także Nagrodę „925” im. Joachima „żanka” Sokólskiego (925 g srebra) przyznaną przez wielkiego przyjaciela zmarłego w ubiegłym roku Joachima Sokólskiego – Piotra Nowickiego.

Wyróżnienia w imieniu fundatorów otrzymali:
– Agnieszka Bruzda – wyróżnienie Firmy KOCIUBA;
– Michalina Owczarek – wyróżnienie Firmy RODENT;

– Jan Suchodolski – wyróżnienie Firmy ARMA.

Wystawa pokonkursowa „Prezentacje 2009” po ekspozycji w czasie targów Złoto Srebro Czas została przeniesiona do Teatru Współczesnego w Warszawie (ul. Mokotowska 13), gdzie można ją oglądać do 30. października br.