Temat tegorocznej, 13. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, który brzmiał „Zużycie sztuki”, miał być inspiracją do głębszego zastanowienia nad określeniem „sztuka”, jej dewaluacją i przemijaniem, ale także próbą dotarcia do jej prawdziwej istoty. Jury obradowało na początku września, wyniki zostaną ogłoszone drugiego dnia targów w samo południe.

Temat ma pozwolić na głębsze potraktowanie określenia „sztuka”, zarówno w wynikającym z tytułu oczywistym aspekcie jej dewaluacji, przemijania, wyeksploatowania czy wręcz fizycznego zużycia, jak i wszelkich przewrotnych interpretacji nawiązujących nie wprost do tematu konkursu. Często słowo „sztuka” jest nadużywane, przez odwrócenie funkcji, a być może zdjęcie jej z piedestału, chcieli byśmy dotrzeć do jej prawdziwej istoty, może nadać nowe życie czemuś, co sztuką „było”.

Z zadaniem sprecyzowanym w temacie konkursu zmierzyło się niespełna 50 uczestników, którzy nadesłali 43 prace – przedmioty będące biżuterią, ozdobą ciała, wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów. Wszystkie zostały zakwalifikowane do konkursu, spośród nich jury wybrało najlepsze i przyznało trzy nagrody regulaminowe i osiem wyróżnień. Kto je otrzymał? To tajemnica pilnie strzeżona do drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas, kiedy to w samo południe zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki konkursu, a laureaci nagrodzeni i wyróżnieni.

Nie jest zaś tajemnicą skład jury. Zasiadali w nim: prof. Andrzej Szadkowski – Akademia Sztuk Pięknych w £odzi, przewodniczący; Paweł Kaczyński – zeszłoroczny laureat konkursu; Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego; Joanna Borowiec – dyrektor programowa Polsat Cafe oraz Iza Malczyk z Galerii Trendymania.

„Temat wydawał mi się trudny, byłem ciekawy, jak uczestnicy sobie z nim poradzą. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, udało im się to całkiem nieźle. Poziom prac był dość wyrównany: bez prac odrzuconych, ale też i bez ‘pewniaków’, czyli zdecydowanych faworytów. Stąd pewnie mój niedosyt: trochę mi zabrakło twórczej odwagi w interpretacji tematu” – podsumował Paweł Kaczyński. Własną opinię można sobie wyrobić, oglądając wystawę pokonkursową na targach Złoto Srebro Czas.

W tej edycji po raz pierwszy organizatorzy inaczej rozdysponowali nagrody pieniężne. Pierwsza nagroda – Prezesa MCT, dotychczas w wysokości 7 000 zł, została zmniejszona do 4 000 zł, druga – Prezesa PSP z 3 000 zł na 2 000 zł i trzecia – statuetka Prezesa STFZ to w tym roku 1 000 zł. „Odjęte z puli nagród fundusze zostaną przeznaczone na przygotowanie i druk katalogu konkursowego. Taką decyzję podjęliśmy wspólnie z przedstawicielami MCT i PSP, którzy są współorganizatorami konkursu” – wyjaśnił Marcin Tymiński, prezes STFZ.