Na targach Złoto Srebro Czas będzie miał premierę album „SILVER meetings Legnica” dokumentujący 30 lat legnickiego konkursu SREBRO. Tylko na targach Galeria Sztuki w Legnicy będzie go oferować w promocyjnej cenie 35 zł.

Wstępem publikację opatrzyli dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy Zbigniew Kraska, znany projektant Sławomir Fijałkowski oraz krytyk sztuki prof. Irena Huml. Starają się oni uchwycić fenomen tego zapoczątkowanego w 1979 r. konkursu, opisać społeczne, polityczne i towarzyskie okoliczności mu towarzyszące, dochodząc do konkluzji, że „najważniejszą jego siłą była i pozostaje potęga mocy i interakcji, jakie zawsze towarzyszą spotkaniom z drugim człowiekiem”.

„Legnickie wystawy i wydarzenia stanowią swoistą dokumentację przemian w polskiej sztuce złotniczej i w świadomości sztuki w ostatniej ćwierci XX wieku i początku następnego. Przede wszystkim są jednak świetną okazją do spotkań, niebanalnych dyskusji i nawiązywania kontaktów i sympatii, dzielenia się emocjami i poglądami na sztukę i życie, chwytania inspiracji i zapamiętywania historii. W Legnicy klimat ku temu jest najlepszy, bo tutaj zawsze oddychamy SREBREM” – napisał Zbigniew Kraska.

Na niespełna 300 stronach albumu „SILVER meetings Legnica” znajdziemy subiektywny wybór fotografii prac, które w latach 1979-2011 były prezentowane w Legnicy na różnych wystawach, nie tylko tych konkursowych, oraz pełne statystyki wystaw, które odbyły się w Galerii Sztuki, jak również tych przez galerię organizowanych i pokazywanych w różnych miastach w Polsce i zagranicą. O fenomenie SREBRA świadczą z całą pewnością nazwiska uczestników z wielu krajów świata – nierzadko uznanych twórców czy wykładowców prestiżowych akademii designu i sztuki – jak również dane liczbowe: w sumie 160 wystaw zbiorowych i indywidualnych, ponad 100 powtórzeń ekspozycji w Polsce i zagranicą, udział w wystawach i konkursach kilkuset artystów z Polski i zagranicy, 120 opublikowanych katalogów, folderów i broszur oraz kilkadziesiąt plakatów. A to wszystko zebrane na niespełna 300 stronach albumu „SILVER meetings Legnica”.

„SILVER meetings Legnica”
Wydawca: Galeria Sztuki w Legnicy
Redakcja: Monika Szpatowicz i Magdalena Bańska
wersje językowe: polski, niemiecki, angielski
cena: 60 zł (na targach Złoto Srebro Czas – 35 zł)
zamówienia: galeria@galeria.legnica.pl lub 76/8620910