Ponad trzygodzinne spotkanie członków STFZ w Warszawie w sobotę 22 lutego upłynęło pod znakiem podsumowań rocznej działalności zarządu i Rady Programowej, jak również prezentacji celów i planów na najbliższą przyszłość.

„Tak intensywnie, jak w ostatnim roku, zarząd i Rada Programowa nie spotykali się jeszcze nigdy. Może właśnie dlatego udało nam się tak wiele zrobić” – podsumował prezes Marcin Tymiński. W minionym roku zrodziło się kilka nowych koncepcji, których celem jest promowanie organizacji i jej członków. Udało się wypracować porozumienie z dyrekcją Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w sprawie współpracy z jednym z jego oddziałów, tj. Muzeum Sztuki Złotniczej. STFZ zobowiązało się do zorganizowania wystaw i prelekcji w ramach obchodzonej w maju Nocy Muzeów – także w kolejnych latach, jak również będzie opiekunem i współtwórcą stale zmieniającej się wystawy sztuki złotniczej w tym muzeum. Właśnie w Kazimierzu będzie obchodzona przypadająca na rok 2015 rocznica 25-lecia STFZ. Z tej okazji planowana jest zbiorcza wystawa wszystkich członków, zarówno byłych, jak i obecnych, ze szczególnym uwzględnieniem prac członków-założycieli.

Również w tym roku będzie kontynuowana koncepcja wystaw i konkursów wyłącznie dla członków STFZ, zapoczątkowana w ubiegłym roku pokonkursową wystawą „Przezroczystość”, która była prezentowana na targach Złoto Srebro Czas 2013. Tytuł tegorocznego konkursu brzmi „My z Jedwabnego”. „Mam świadomość, że temat jest zaskakujący i trudny, ale też bardzo nam potrzebny, byśmy jako świadomi artyści mogli wypowiadać się również w tematach trudnych” – zachęcał prezes STFZ. Jej wernisaż odbędzie się na targach biżuterii i mody w Madrycie w październiku br., a następnie wystawa będzie pokazywana w galerii La Basilica w Barcelonie i Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy. Do udziału w tym konkursie zostanie dodatkowo zaproszonych po pięcioro studentów z polskich uczelni artystycznych. Główną nagrodą będzie stoisko na targach Joya w 2015 r.

Ciekawym pomysłem jest również wyjazd integracyjny dla chętnych członków STFZ do Jarocina w lipcu br., gdzie odbędą się również szkolenia i wykłady, dotyczące m.in. oprawiania kamieni, projektowania w 3D, formy i kompozycji oraz fotografowania biżuterii. Zwieńczeniem wyjazdu będzie wystawa konkursowa prac członków STFZ w ratuszu w Jarocinie, a główną nagrodą – indywidualna wystawa laureata w Galerii YES w Poznaniu.

Skupiając się na przyszłości, STFZ nie zapomina jednak o tradycji, czyli współorganizowanym we współpracy z MCT i PSP Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Prezentacje”. W tym roku ich tytuł brzmi „5 żywioł – kobieta”, a do udziału w nim zaproszeni są wszyscy zainteresowani twórcy.

Wygląda na to, że nie mieli racji ci, którzy wieszczyli STFZ rychły koniec istnienia, twierdząc, że organizacja ma zbyt mało do zaoferowania swoim członkom. Sprawnie działający i zaangażowany zarząd oraz Rada Programowa potrafią zdziałać cuda.