28 marca w trakcie targów Amberif w Gdańsku odbyło się specjalne spotkanie organizatorów targów Złoto Srebro Czas poświęcone zagadnieniom związanym z nową lokalizacją tej imprezy. Poniżej publikujemy treść odczytanego oświadczenia.

Zarząd Międzynarodowego Centrum Targowego oświadcza, że jest jedynym prawnym właścicielem tytułu Z£OTO SREBRO CZAS i organizatorem tych targów.

W niniejszym oświadczeniu chcielibyśmy ustosunkować się do informacji uzyskanych od wystawców naszych targów, które – w naszym mniemaniu – szkodzą nie tylko wizerunkowi targów Z£OTO SREBRO CZAS i organizatorów imprezy , ale przede wszystkim branży jubilerskiej, stanowiąc zagrożenie jej dalszego, stabilnego rozwoju. Zagrożenia takiego upatrujemy w próbie podzielenia branży na dwie imprezy targowe – podobnie jak 13 lat temu również i teraz będzie to miało destrukcyjny wpływ na jej rozwój.

Tegoroczna, 16. edycja Targów Biżuterii i Zegarków Z£OTO SREBRO CZAS odbędzie się w nowej lokalizacji: MT Polska przy ulicy Marsa 56 c w Warszawie. Nasza decyzja – jak już wielokrotnie podkreślaliśmy – jest podyktowana troską o rozwój zarówno samych targów, jak i branży jubilerskiej i zegarkowej. Bowiem nowa hala to nowe warunki i nowe możliwości, których Expo XXI nie było już w stanie nam zapewnić. Mamy świadomość, że ta decyzja jest dyskredytowana z powodu braku wcześniejszych konsultacji z branżą. Nie mogliśmy ich jednak wcześniej przeprowadzić – głównym powodem nieprzedłużenia umowy najmu powierzchni wystawienniczej w Expo XXI był brak zaufania do zarządu Expo XXI, jaki pojawił się w ostatnich latach. Mając na względzie dobro targów, powiadomiliśmy o tej decyzji Radę Programową na specjalnie w tym celu zwołanym spotkaniu w dniu 19 stycznia br., a wystawcy otrzymali odpowiednią informację drogą mailową dwa dni później.
Nasz brak zaufania do zarządu Expo XXI niestety nie okazał się bezpodstawny: podobnie jak wcześniej inne branże, tak teraz próbuje on rozbić branżę jubilersko-zegarkową, namawiając do organizowania kolejnej imprezy targowej we własnej hali i w tym samym czasie co Z£OTO SREBRO CZAS. Jej organizatorzy i zwolennicy próbują przekonywać, że najważniejsze jest miejsce – o tym, że nie jest ono aż tak idealne świadczą choćby wyniki ankiet przeprowadzanych wśród wystawców naszych targów w ciągu ostatnich kilku lat, pełne zastrzeżeń głównie pod adresem właściciela obiektu.

MCT wychodzi z założenia, że znacznie ważniejsze niż lokalizacja, są wieloletnie doświadczenie w zakresie organizowania targów dla branży jubilersko-zegarkowej oraz profesjonalny, sprawdzony zespół targowy, jak również bardzo duże zaangażowanie w promocję branży, przejawiające się m.in. udziałem pracach Konsorcjum Bursztyn. Skarb Polski, realizującym na zlecenie Ministerstwa Gospodarki program promocji polskiej branży jubilerskiej i bursztynniczej na rynkach zagranicznych w latach 2012-2015. Organizator nowych targów w Expo XXI nie może się poszczycić żadnym doświadczeniem w tym zakresie – zapowiadane przez niego targi kosmetyczne zostały odwołane na 5 dni przed terminem.

Próby zdyskredytowania decyzji MCT o zmianie lokalizacji targów opierają się na nieprawdziwych przesłankach dotyczących m.in. odległości od centrum miasta, która wynosi nie 20, ale 9 kilometrów, a do jej pokonania potrzeba nie minimum godziny, ale około 25 minut. Naprawa mostu £azienkowskiego nie zajmie dwóch lat, tylko – jak poinformowała 10 marca premier rządu Ewa Kopacz – zakończy się pod koniec grudnia bieżącego roku. Baza noclegowa w okolicy MT Polska jest również zadowalająca: w bliskiej odległości znajduje się m.in. 2-gwiazdkowy Ibis oraz 3-gwiazdkowa Arcadia Royal, w dalszej – po mokotowskiej stronie mostu Siekierkowskiego – hotele sieci Best Western (pełna lista hoteli zostanie przygotowana w najbliższym czasie).

Decydując się na przeniesie targów Złoto Srebro Czas mieliśmy na względzie zarówno uwarunkowania komunikacyjne, jak i nowoczesny charakter obiektu. Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju, oprócz nowoczesnej hali wystawienniczej dysponujące liczącym 4 tys. m2 terenem zewnętrznym i 1200 m2powierzchni konferencyjno-biurowej oraz restauracją i parkingami. Sama hala wystawiennicza jest jedna, duża i liczy 10 000 m2; rocznie odbywa się tam ponad 190 imprez odwiedzanych przez ponad 200 000 osób. Postanowiliśmy więc i my zaufać operatorowi hali i wierzymy, że właśnie to miejsce będzie sprzyjało rozwojowi nie tylko targów Z£OTO SREBRO CZAS, ale i całej branży jubilersko-zegarkowej.

Niniejsze oświadczenie – jak i dzisiejsze spotkanie – zostało przygotowane na prośbę naszych wystawców, którzy są świadomie wprowadzani w błąd przez grono osób skupionych wokół Expo XXI, rozpowszechniających fałszywe i krzywdzące informacje na temat targów Z£OTO SREBRO CZAS i ich organizatorów.

W imieniu zarządu podpisali:

prezes MCT Rafał Galimski
prezes PSP Paweł Montewka
dyrektor targów Złoto Srebro Czas Wanda Gontarska
kierownik targów Złoto Srebro Czas Joanna Bijok