Fundacji Spełnionych Marzeń udało się zrealizować kolejny po „Domu Rodzica” projekt mający na celu wsparcie rodzin dzieci dotkniętych chorobą nowotworową: 21 stycznia otwarto Centrum Rehabilitacji Społecznej przy ul. Oleandrów w Warszawie.

Pierwszy, inauguracyjny turnus rehabilitacyjny odbył się jeszcze przed oficjalnym otwarciem Centrum. „Ogromne zainteresowanie zajęciami rehabilitacyjnymi skłoniło Fundację do pozyskania nowego obiektu z przeznaczeniem na rehabilitację kompleksową. Dzięki uprzejmości władz Urzędu Dzielnicy Warszawa ¦ródmieście możemy już od 2013 roku prowadzić zajęcia w nowym ośrodku” – mówi prezes Fundacji Spełnionych Marzeń Tomasz Osuch.

Nowo otwarte Centrum Rehabilitacji Społecznej FSM to pierwszy w Polsce ośrodek z bardzo szerokim wachlarzem zajęć, ukierunkowany na potrzeby osób chorych onkologicznie, dedykowany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W Warszawie przy ul. Olendrów 2/4 pacjenci z oddziałów onkologicznych z całej Polski będą pod okiem specjalistów pracować nad swoją sferą emocjonalną, psychiczną, społeczną oraz fizyczną. Tak skumulowane działania połączone z leczeniem farmakologicznym stanowią fundament całego procesu leczenia, zwiększający szansę na całkowite wyleczenie.
W uroczystości otwarcia Centrum wziął udział rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który – na wniosek chorych dzieci – odznaczył Orderami Uśmiechu Małgorzatę i Tomasza Osuchów prowadzących Fundację Spełnionych Marzeń od 10 lat. Serdecznie gratulujemy!

Rok 2012 był bardzo pracowity dla Fundacji Spełnionych Marzeń. „Również my odczuwamy spowolnienie gospodarcze: mamy mniej środków na naszą działalność statutową i coraz trudniej nam je pozyskać. Dlatego skupiliśmy się na zadaniach naszym zdaniem najważniejszych, czyli otwarciu Centrum Rehabilitacji Społecznej oraz organizacji wyjazdów wakacyjnych dla naszych podopiecznych” – mówi Tomasz Osuch. Dzięki staraniom FSM we współpracy z Fundacją Duval w projekcie „Wakacje z Marzeniami” wzięło w ubiegłym roku 40 podopiecznych w wieku 8-18 lat z ośrodków onkologicznych w Warszawie, Olsztynie, Lublinie oraz Kielcach. „Takie obozy to niejednokrotnie jedyna okazja dla niektórych naszych podopiecznych do spędzenia miłych i beztroskich wakacji poza domem” – podkreśla prezes Fundacji. Po raz czwarty zostały zorganizowane Międzynarodowe Igrzyska Sportowe „Onko-Olimpiada 2012” dla 190 zawodników – dzieci z 15 ośrodków onkologicznych z Polski, Litwy, Słowacji i Węgier. Ponadto w ramach projektu „Kolorowe Oddziały” udało się przemienić aż trzy oddziały onkologiczne w bajkową krainę: na ścianach szpitali w Olsztynie, Kielcach i Warszawie bardziej przyjazny i ciepły klimat zapewniają pastelowe barwy i urocze bajkoludki.

Fundacja Spełnionych Marzeń prowadzi także wiele innych cyklicznych projektów mających na celu uprzyjemnienie dzieciom pobytu w szpitalu, m.in. „Terapeutyczne muzykowanie”, „Smaki Spełnionych Marzeń”, „Arteterapia… z Gwiazdą”, „Spotkania z poezją dziecięcą”, „Terapia poprzez śmiech” oraz liczne warsztaty i spotkania teatralne, muzyczne, taneczne, jak również wizyty znanych osób.

Miło nam poinformować o mikołajkowym pokazie biżuterii marki W. ¦liwiński i zorganizowanej tam aukcji charytatywnej na rzecz pacjentów oddziału onkologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego, będących pod opieką Lubelskiego Oddziału Fundacji Spełnionych Marzeń. Zebrane środki w wysokości 11 tys. zł zostaną przeznaczone na wyjazd dzieci z Ziemi Lubelskiej na wakacyjny obóz „Wakacje z Marzeniami” na Mazury.

Więcej informacji:
Fundacja Spełnionych Marzeń