Targi Złoto Srebro Czas – najważniejsze jesienne wydarzenie w branży jubilerskiej w Polsce – dobiegły końca. Organizatorem imprezy są Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. W dniach 7-9 października w warszawskim Centrum Expo XXI swą ofertę prezentowało 230 wystawców, głównie z Polski, ale także z Czech, Niemiec, Hiszpanii, Rosji, Indii, Turcji, Grecji, Włoch i Danii. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki i Pracy oraz następujących organizacji: Związku Rzemiosła Polskiego, Krajowej Izby Gospodarczej, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Patronatu prasowego udzieliły imprezie tytuły branżowe „Polska Biżuteria”, „Polski Jubiler” oraz „Zegarki & Biżuteria”, a medialnego – dziennik „Rzeczpospolita”. Partnerami imprezy są Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego oraz Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne.

OFERTA

Najliczniej reprezentowany był sektor biżuterii srebrnej oraz bursztynowej. Nie zabrakło także oferty w złocie – najpopularniejsze jest żółte i białe, oraz w platynie – w której osadzane są diamenty i szlachetne kamienie kolorowe. Ważną część stanowiła biżuteria artystyczna: wykonana w znakomitej większości ze srebra, nierzadko zdobiona kolorowymi kamieniami, także wykonana z ceramiki. Oferta biżuteryjna była bardzo bogata i zróżnicowana. Producenci starają się nadążać za aktualnymi trendami mody. Jeden z silniejszych trendów to podkreślenie kontrastów poprzez użycie kamieni dużych kamieni kolorowych – stąd też obecność w kolekcjach turkusu, malachitu oraz cytrynów.

Galeria Debiutów

Nowością w tym roku było stworzenie Galerii Debiutów – miejsca, w którym miały szansę zaistnieć osoby stawiające swe pierwsze kroki w branży jubilerskiej. Z możliwości tej skorzystało 6 osób, dla których wykonywanie ozdób to hobby. Ich prace prezentowały wysoki poziom artystyczny i techniczny, zaskakiwały inspiracjami. A te były różnorodne, nierzadko związane z wykonywanym przez autora zawodem. I tak na przykład w pracach Adama Sudzika z Wrocławia, z wykształcenia inżyniera mechanika, wiele było konstrukcji mechanicznych i skojarzeń astrologicznych, momentami wręcz alchemicznych, czego dowodem jest m.in. naszyjnik stylizowany na układ słoneczny czy też przypominający swym wyglądem sputnik. Pozostali wystawcy z Galerii Debiutów to architekt, elektronik, pielęgniarka i inżynier materiałowy… – tym większe zainteresowanie wzbudzają ich prace!

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”

Konkurs „Prezentacje” odbył się po raz pierwszy w 2001 roku i szybko stał się jednym z ważniejszych i bardziej prestiżowych konkursów złotniczych w Polsce. Jego założeniem jest promocja dokonań artystycznych polskich złotników. Pomysłodawcami są Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz organizator Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Ich działania wsparła Pierwsza Dama Jolanta Kwaśniewska, która objęła konkurs patronatem.

Piąta edycja konkursu przyniosła pewne zmiany, spośród których najistotniejszą było wprowadzenie tematu – w tym roku brzmiał on „Kontrasty”. Jury, w którym zasiadały następujące osoby: Elżbieta Kochanek-Van Dijk (właścicielka Galerii Milano w Warszawie), Wanda Gontarska (dyrektor targów), Jan Bohdan Suchodolski i Jarosław Westermark (artyści plastycy), przyznało następujące nagrody:
– 1. nagroda dla Andrzeja Bossa za niebanalne zestawienie na pozór banalnych materiałów;
– 2. nagroda dla Doroty Krzeszewskiej za ciekawą interpretację tematu konkursu;
– 3. nagroda dla Marty Bogusz i Eugeniusza Gowkielewicza za sympatyczny pomysł i interesujące zestawienie przeciwstawnych materiałów.

Jury przyznało wyróżnienia dla następujących autorów: Ewy Buksy-Klinowskiej – za stworzenie efektownej ozdoby z elementów, które osobno nie budzą emocji; Mariusza Deki – za zestawienie kontrastowych materiałów i stworzenie ciekawych, prostych form; Magdaleny Dolaty – za estetyczne zestawienie elementów wartościowych z „bezwartościowymi”; Jana Lekszyckiego – za efektowne wykonanie; Woytka Rygało – za stworzenie pracy zaskakującej i pełnej sprzeczności; Hanny i Jacka Zdanowskich – za stworzenie przedmiotu ze wspomnień.

Złoto i Srebro w Rzemiośle

W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu organizowanego przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego we współpracy z Międzynarodowym Centrum Targowym i Pracownią Sztuk Plastycznych. Konkurs odbywa się pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej. Jego założeniem jest promocja złotników, zarówno fachowców trudniących się rzemiosłem od wielu lat, jak również uczniów, którzy dopiero poznają tajniki zawodu. Dlatego też konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: dla seniorów i dla juniorów. Juniorzy zmierzyli się z tematem „Prezent na osiemnastkę” i wymagano od nich zastosowania w pracy co najmniej trzech dowolnie wybranych technik złotniczych. A oto wyniki:
– 1. nagroda dla Macieja Sikory za pierścionek – pracę wykonaną ze złota z białymi i kolorowymi cyrkoniami o wyrazistych barwach, lekką i młodzieżową w formie, wykonaną z dużą finezją i dokładnością;
– 2. nagroda dla Emilii Zapotocznej za flakonik – autorka w pracy wykorzystała szklany flakonik, dodając do niego oprawę wykonaną ze srebra o motywie roślinnym. Powstał interesujący przedmiot o cechach użytkowych.
– 3. nagroda dla Magdaleny Szołtysik za srebrne stringi – w pracy wykorzystano srebro, cyrkonie i materiał satynowy. Praca trafnie nawiązuje do tematu konkursu: ciekawy, intrygujący pomysł, staranne wykonanie.

Natomiast temat dla seniorów brzmiał „Biżuteria ze szkatuły babuni”. Ich prace nawiązywały zarówno stylem, jak i wzornictwem do tradycyjnego rzemiosła złotniczego. Przyznano następujące nagrody:
– 1. nagroda dla Roberta Ulańskiego za „Latawce na wietrze”;
– 2. nagroda dla Marka Mikickiego za pierścionek joński z brylantami;
– 3. nagroda dla Romana Ochentala za broszkę z brylantami.

Jury, w którym zasiadali: Janusz Kowalski – przewodniczący Komisji Konkursowej, Ewa Misiak – Ministerstwo Kultury, Karol Kowalski – OKZ-JZRP, Jerzy Kurczok – Izba Rzemieślnicza w Katowicach, Wanda Gontarska – Międzynarodowe Centrum Targowe, Alicja Roguska – dziennikarka telewizyjna i Jolanta Kosakowska – sekretarz, przyznało także następujące wyróżnienia: dla Dominiki Czerwień-Sikory za „Pierścionek z trzema skrytkami”, Leszka Jerzego Sobiecha za komplet biżuterii z czarnymi perłami „Zaręczyny”, Krzysztofa Gubały za „Pierścionek w stylu Art Deco” i Bogdana Mazurka za „Podstawkę do jajka z łyżeczką”.

Złotnik Roku 2005

Jest to kolejne wyróżnienie mające na celu zwrócenie uwagi na dorobek i zasługi polskich złotników. Jest on wyrazem uznania dla rzemieślników, którzy wyróżniają się kunsztem zawodowym, aktywnością w działalności społecznej i na rzecz integracji środowiska złotników-jubilerów oraz uczestniczą w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego. Kapituła, w której zasiadali: Edmund Różanek – Złotnik Roku 2004 oraz przedstawiciele Ministra Kultury, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Pracowni Sztuk Plastycznych, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP i prasy, przyznała tytuł Złotnika Roku 2005 Januszowi Kowalskiemu z Krakowa.

Klejnot Polskiej Biżuterii

Konkurs ten, organizowany przez Katalog Polska Biżuteria, towarzyszy targom Złoto Srebro Czas już od czterech lat. Jego jurorem jest publiczność, która wybiera jej zdaniem najlepszy wyrób na targach. W konkursie uczestniczyli polscy producenci wyrobów jubilerskich, rzemieślnicy i artyści. W tym roku publiczność za najlepsze wyroby uznała: pierścionek z białego złota z akwamarynem i diamentami wykonany w Atelier MJM Marka i Mateusza Jóźwiaków, komplet biżuterii „Motyl” wykonany ze srebra, pereł i różowego kwarcu w pracowni złotniczej GOLD FOX Iwony Lis-Filipczyk ze ¦więtochłowic oraz komplet biżuterii „Al dente” wykonany ze srebra i kamieni naturalnych w pracowni Motyle Darii Jankowiak z Sopotu. Pracom tym przyznano trzy równoprawne tytuły „Klejnot Polskiej Biżuterii”. Komisja konkursowa, w skład której weszli: Wanda Gontarska – dyrektor targów Złoto Srebro Czas, Ewa Rachoń – komisarz targów Amberif i Ambermart, Jakub Mańczak – wiceprezes S&A Bursztynowa Biżuteria, laureat ubiegłorocznego konkursu, Michał Kosior z Katalogu Polska Biżuteria i Piotr Kowalczuk z Serwisu Polska Biżuteria, wyłoniła zwycięzcę, którym został komplet „Al dente” Darii Jankowiak, i to on będzie prezentowany na okładce Katalogu Polska Biżuteria 2006. Natomiast wszystkie nagrodzone prace oraz wybrane inne prace biorące udział w konkursie promowane będą w materiałach reklamujących firmy i wyroby jubilerskie w Polsce i na świecie.

Nagroda Ministra Gospodarki i Pracy

W tym roku nagroda ta powędruje do Poznania do firmy Yes. Kapituła, w której zasiadali: Hanna Kusiak, p.o. z-cy Dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Wanda Gontarska – dyrektor targów, Zbigniew Górecki – laureat ubiegłorocznej edycji konkursu, Zbigniew Strzelczyk – prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, Janusz Kowalski – przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego, Stefan Duk – prezes Stowarzyszenia Wystawców Branży Jubilerskiej, Joanna Bijok – sekretarz Kapituły, uzasadnili swój wybór w następujący sposób: „Nagroda została przyznana za wypromowanie jednej z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji, jaką jest Verona, która w swej doskonałości uwzględnia najnowsze trendy i jakość wykonania. Ponadto firma, jako lokomotywa w branży, jest jednym z największych pracodawców na rynku jubilerskim i – co najważniejsze – pierwszym franczyzodawcą.

Nagrody Polskiego Jubilera

W tym roku dwumiesięcznik branżowy „Polski Jubiler” po raz pierwszy przyznał Nagrody Polskiego Jubilera 2005, które zostały wręczone w czasie Wieczoru Wystawców. Laureaci to: Jacek Byczewski – za osobowość, dokonania artystyczne i promocję polskiej twórczości złotniczej w kraju i za granicą; Stefan Duk – za osobowość i kierowanie się zasadami biznesu w dwudziestopięcioletniej działalności na rynku jubilerskim; Image Silver z Gdańska – za konsekwentną i prowadzoną z rozmachem kampanię promocyjną w kraju i za granicą; Janusz Kowalski – za konsekwentną obronę interesów rzemiosła polskiego i prezentowanie ich na forum publicznym.

Nagroda za najciekawsze stoisko

Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu rokrocznie przyznaje na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie Nagrodę za Najciekawsze Stoisko. W tym roku Kapituła złożona z Bożeny Kamińskiej, właścicielki firmy Amber Way – laureatki ubiegłorocznej nagrody, Zbigniewa Strzelczyka – prezesa KIGB oraz Henryka Wiedryckiego z firmy Arhewi, postanowiło przyznać tę nagrodę firmie Ambermoda Danuty i Mariusza Gliwińskich z Sopotu.

Wystawy

Targom Złoto Srebro Czas towarzyszyły liczne wystawy, zarówno eksponatów muzealnych, jak i współczesnej sztuki złotniczej. Od 2002 na tych warszawskich targach można oglądać wystawy z cyklu „Muzea w Polsce”, w ramach których prezentowane są najciekawsze z punktu widzenia branży jubilerskiej eksponaty będące w posiadaniu polskich placówek muzealnych. W tym roku publiczność mogła oglądać „Bursztynowe rośliny” z Warszawskich Zbiorów Bursztynu – inkluzje drewna i drobnych fragmentów roślin zachowanych w bursztynie oraz kolekcja wyrobów inspirowanych motywami roślinnymi i wykonanych z pojedynczych bryłek lub zmontowane z kilku odmian bursztynu. Ważnym wydarzeniem była prezentacja zbiorów sztuki secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku – biżuteria firm francuskich, rosyjskich, wiedeńskich, szwajcarskich i polskich o charakterystycznym dla tego okresu wzornictwie. Całości dopełniała wystawa „Zbiór platerów warszawskich im. Anieli i Tadeusza Wysiadeckich z Muzeum Woli” – zbiór wyrobów platerowanych z kilkudziesięciu warszawskich firm działających od połowy XIX wieku do 1939 roku, pochodzące ze zbiorów Anieli i Tadeusza Wysiadeckich. Tradycyjnie już odwiedzający targi mieli okazję do zapoznania się ze współczesną sztuką złotniczą w wykonaniu studentów studiów dziennych i zaocznych Akademii Sztuk Pięknych w £odzi, którzy prezentowali swoje dyplomy i prace semestralne, oraz międzynarodowych twórców, których prace zostały nagrodzone i wyróżnione w 14. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Dekonstrukcja – Rekonstrukcja”.

Seminaria

Bardzo ważnym wydarzeniem towarzyszącym targom Złoto Srebro Czas była IV Międzynarodowa Konferencja Galwanotechniczna „Galwanotechnika – prawdy i mity” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Galwanotechniczne. Tematyka spotkania obejmowała nowoczesne rozwiązania i trendy współczesnej galwanotechniki polskiej i światowej oraz dyskusję na temat perspektyw i zagrożeń rozwoju technik galwanicznych. Ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród wystawców targów inhorgenta europe 2006 w Monachium, cieszyło się spotkanie informacyjne targów inhorgenta europe zorganizowane przez Polskie Przedstawicielstwo Targów w Monachium. Organizatora targów reprezentował Florian Weingärtner, dyrektor generalny Działu Marketingu i Public Relations. W spotkaniu wzięła udział także przedstawicielka Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Hanna Kusiak, która poinformowała o systemach dotacji, o jakie mogą się ubiegać polscy przedsiębiorcy uczestniczący w zagranicznych targach i wystawach oraz wyjazdowych misjach gospodarczych. Tradycyjnie już firma P.A.T. Bugała z Częstochowy przygotowała specjalistyczne seminarium poświęcone tematyce urządzeń grawerujących w jubilerstwie.

Wieczór Wystawców

W drugim dniu targów wieczorem w Hotelu Sobieski miało miejsce uroczyste przyjęcie z okazji 6. Międzynarodowych Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas. Kolację uatrakcyjniły pokazy zegarków firmy Timex oraz najnowszych kolekcji biżuterii następujących firm: Firmy Jubilerskiej Górecki, quadrat Piaskowska & Miruć oraz YES Biżuteria. W tej uroczystej oprawie dokonano także wręczenia nagród: Nagrody Ministra Gospodarki i Pracy za Najlepszy Wyrób na Targach dla firmy YES Biżuteria oraz Medalu ¦więtego Eligiusza dla Janusza Kowalskiego. Chwilę przed północą na salę wjechał ogromny tort urodzinowy dla Stefana Duka, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności w branży jubilerskiej.

foto:

  1. Prezentacje 2005: Praca Andrzeja Bossa nagrodzona w konkursie „Prezentacje”
  2. Nagrody Polskiego Jubilera: Nagrodę firmie Image Silver wręcza redaktor naczelny Robert Pytlos
  3. Jedna z prac ze zbiorów sztuki secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku
  4. Urodzinowy tort na 25-lecie działalności jubilerskiej Stefana Duka