W dniach 1- 3 października 2004 roku w Warszawskim Centrum Expo XXI w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbyły się już piąte jubileuszowe Targi Biżuterii i Zegarków Z£OTO SREBRO CZAS. Swoją ofertę zaprezentowało 205 wystawców z czterech krajów, którzy na powierzchni 3500 m2 netto pokazali wyroby jubilerskie ze złota i srebra, biżuterię z bursztynem, perły, kamienie szlachetne, maszyny i narzędzia jubilerskie, elementy wyposażenia sklepów. Wśród wystawców nie zabrakło najważniejszych firm jubilerskich, takich jak Ambermoda, Apart, Corundum, DUK, Perpol De Tian, Szuchman Gold, S&A Bursztynowa Biżuteria, Yes Biżuteria. Jak co roku, w Galerii Projektantów blisko 60 twórców pokazało swoje najnowsze kolekcje biżuterii artystycznej. Tradycyjnie można było także podziwiać wspólne prezentacje artystów-rzemieślników w ramach zbiorowych wystąpień Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego oraz Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.

Targi z roku na rok zyskują coraz większe uznanie wśród firm jubilerskich za granicą. Jest to efekt konsekwentnej współpracy w tym zakresie z dużymi organizatorami imprez jubilerskich w Europie, takich jak inhorgenta europe w Monachium, Juwelir Expo w Rosji czy Jeweller Expo w Kijowie. W tym roku podczas targów zaprezentowała swoją ofertę duża i znana firma jubilerska z Rosji Russkie Samotsvety, która znalazła już w Polsce swojego przedstawiciela. Wyrazem znaczenia, jakie przywiązuje rosyjska firma do polskiego rynku, była wizyta jej głównego szefa Sergieja Władymirowicza Dokuchajewa, który jest także przewodniczącym zarządu dużego rosyjskiego banku Lanta-bank i członkiem Komitetu Rosyjskiej Federacyjnej Izby Handlu i Przemysłu ds. metali i kamieni szlachetnych.

Jednak targi Złoto Srebro Czas to przede wszystkim prawdziwe święto polskich jubilerów. Tutaj pokazują swoje najnowsze kolekcje najważniejsze firmy, projektanci, artyści rzemieślnicy, złotnicy i adepci sztuki złotniczej. To forum wymiany doświadczeń i miejsce rozstrzygania najważniejszych dla branży jubilersko-zegarmistrzowskiej w Polsce konkursów. Podczas targów już po raz czwarty przyznano Nagrodę Ministra Gospodarki i Pracy za Najlepszy Wyrób Targów. Tegorocznym zwycięzcą została Firma Jubilerska Górecki z Dębicy, której Kapituła Nagrody jednomyślnie postanowiła przyznać to najbardziej prestiżowe w branży wyróżnienie za wprowadzanie i przywracanie świetności wyrobom złotniczo-jubilerskim oraz promowanie nowych rozwiązań w klasycznej linii jubilerskiej, ze szczególnym uwzględnieniem promocji korala jako kamienia ozdobnego. Zwycięzca otrzymał statuetkę Nagrody z rąk Pani Danuty Hübner, gościa honorowego targów.

Również po raz czwarty wyłoniono także zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”, który odbywał się pod Patronatem Honorowym Jolanty Kwaśniewskiej. Jury pod przewodnictwem Jacka Byczewskiego postanowiło przyznać I Nagrodę w wysokości 7000 złotych, ufundowaną przez Międzynarodowe Centrum Targowe, Janowi Suchodolskiemu za zestaw pięciu broszek ze srebra i stali. Druga i trzecia nagroda przypadły w udziale odpowiednio Maryli Dubiel (3000 złotych) oraz Pawłowi Kaczyńskiemu (1 kg srebra STFZ i 1 kg krzemienia pasiastego). Ponadto wyróżniono Jana Wiszniewskiego, Iwonę Grabowską, Magdalenę Dolatę, Pawła Kaczyńskiego i Filipa Jackowskiego.

Z kolei już po raz trzeci rozstrzygnięto konkurs „Złoto i Srebro w Rzemiośle” cieszący się coraz większym zainteresowaniem i prestiżem w środowisku polskich artystów-rzemieślników, podobnie jak konkurs „Prezentacje” objęty Patronatem Pierwszej Damy. W tegorocznej edycji zwycięzcami zostali: w kategorii juniorów Anna Dawid z Częstochowy za komplet biżuterii: kolczyki i szpilki do włosów, która w nagrodę otrzymała półfabrykaty ze srebra o wartości 1000 zł ufundowane przez firmę Metaloplastyka J. Macur. Drugie miejsce przypadło Szymonowi Hirszowi z Gdyni za pracę „Słodka szkatuła dla osiemnastki”, a trzecie Ewelinie Sośniak z Częstochowy za trzy pary kolczyków w kształcie pantofelków. Natomiast w kategorii seniorów zwyciężył Krzysztof Gubała z Krakowa za naszyjnik nagrodzony srebrem o wartości 2000 złotych przez firmę Apart. Drugie miejsce zajął Robert Ulański za wisior „Trzy serca”, a trzecie Karol Kowalski za pierścionek zaręczynowy „Marzenie”.

Z roku na rok wokół targów Złoto Srebro Czas tworzą się nowe inicjatywy środowiskowe. W tym roku Ogólnopolska Komisja Złotniczo- Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego w poszukiwaniu różnych form integracji środowiska złotników oraz kultywowaniu jego tradycji ustanowiła Medal ¦więtego Eligiusza dla Złotnika Roku, który po raz pierwszy został przyznany podczas targów Złoto Srebro Czas 2004. Medal o średnicy 32 mm i wadze ok. 1 uncji złota wykonała pracownia Jerzego Macura, a współfundatorem było Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej. Kandydatury do konkursu (po jednej) mogły zgłaszać izby rzemieślnicze i branżowe cechy. Zwycięzcę wyłoniła Kapituła składająca się z przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Sztuki, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Pracowni Sztuk Plastycznych i Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo- Jubilerskiej ZRP. Kapituła uznała, że na tytuł Złotnika Roku 2004 zasługuje Edmund Różanek z Gdańska. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas jubileuszowego Wieczoru Wystawców w klubie Flyers przy Teatrze Wielkim.

Targi Złoto Srebro Czas to nie tylko wydarzenie handlowe, ale również towarzysko-kulturalne. W tym roku miłośnicy sztuki zdobniczej mogli podziwiać ekspozycję „Kolekcji biżuterii i zegarków Jana Matejki” oraz obrazu „Otrucie Królowej Bony” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez hojnych fundatorów: Banku BPH z Krakowa oraz STU ERGO HESTIA z Sopotu. Ogółem, według naszych statystyk ekspozycję obejrzało tysiąc osób reprezentujących firmy uczestniczące w targach oraz 5 tysięcy zwiedzających. Wśród nich znalazła się Danuta Hübner, Komisarz Europejski, która w dniu 3 października 2004 roku złożyła nam oficjalną wizytę. Relacje z wystawy emitowała także TVP 3 oraz Radio Wawa. Informacje o ekspozycji znalazły się w dzienniku Rzeczpospolita i wydanym z tej okazji specjalnym dodatku oraz w Gazecie Stołecznej.

Danuta Hübner poza oficjalnym zwiedzeniem targów i udziałem w uroczystym wręczeniu Nagrody Ministra Gospodarki i Pracy spotkała się również z przedstawicielami środowiska jubilersko-zegarmistrzowskiego oraz kobietami zarządzającymi polskimi firmami jubilerskimi. Oba spotkania były bezprecedensowymi w historii polskiego jubilerstwa, a główne tezy poruszane przez przedstawicieli branży zostały przedłożone w Departamencie Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa Barwy Bursztynu wg scenariusza dr. Krystyny Leciejewicz. Była to kolejna ekspozycja z cyklu kameralnych prezentacji bursztynu z kolekcji Warszawskich Zbiorów Bursztynu Muzeum Ziemi PAN wg koncepcji prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz. Dokonany przez nie wybór bryłek bursztynu miał na celu zapoznanie zwiedzających z kolorystyką odmian pierwotnych (jasnożółtych i białych, które nie zdążyły zatracić swej świeżości chronionej przez co najmniej 40 milionów lat przez głębokie złoże) i wtórnych (pięknie wybarwionych albo czasem pokrytych kruszącą się warstwą bursztynu zwietrzałego).

Tradycją targów stały się specjalistyczne seminaria i prezentacje. Tegoroczny program obfitował w tego typu propozycje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty jubilerskie „Praktyczna teoria sukcesu” pod hasłem: Sukces = Sprzedaż + Zysk, zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownię Sztuk Plastycznych i Stowarzyszenie Wystawców Branży Jubilerskiej. Już po raz drugi specjalistyczne seminarium zorganizowała firma P.A.T. Bugała, w tym roku poświęcone urządzeniom grawerującym w jubilerstwie. Swoją kontynuację znalazła również współpraca pomiędzy targami Złoto Srebro Czas a targami Inhorgenta Europe w Monachium. Dwuletnie doświadczenia w tym względzie podsumowano w ramach Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także przedstawiono najbliższe wspólne projekty na rzecz promocji polskiej branży jubilersko- zegarmistrzowskiej w Niemczech: narodowe stoisko polskich jubilerów podczas inhorgenta europe 2005 (25-28 lutego 2005, Monachium) oraz narodowe stoisko polskiego rzemiosła podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła IHM 2005 ( 10-16 marca 2005 roku).

zdjęcia:

  1. Maria Kaczyńska, żona prezydenta Warszawy, i Teresa Gajewska z fundacji „Porozumienie bez barier” Jolanty Kwaśniewskiej otwierają targi Złoto Srebro Czas 2004.
  2. Komisarz Danuta Hübner wręcza statuetkę – Nagrodę Ministra Gospodarki i Pracy Zbigniewowi Góreckiemu (w środku Stefan Duk).
  3. Edmund Różanek z Pomorskiej Izby Rzemielniczej Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw – Złotnik Roku 2004 otrzymał Medal św. Eligiusza.
  4. Medal św. Eligiusza.