W ubiegłym roku za pośrednictwem książki i wystawy Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem prezentowaliśmy wybranych twórców i miejsca związane z bursztynem i jego obróbką w centralnej i południowej Polsce. Na tej liście całkiem niedawno pojawiło się nowe miejsce: Muzeum Bursztynu w Krakowie.

To pierwsze w Krakowie muzeum poświęcone bursztynowi, gdzie na niespełna 300 m2 nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni bursztyn – jego geneza, historia i teraźniejszość – prezentowany jest w sposób atrakcyjny i wieloaspektowy. Misją pomysłodawcy, Tomasza Mikołajczyka, jest edukacja, a jednym z narzędzi jej realizacji jest wystawa Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowana przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie: pokazująca naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadcząca o jego unikatowości i dostarczająca cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki.

W ramach realizowanej misji edukacyjnej działa tu również Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze – jedynym w Krakowie i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – prowadzone są badania autentyczności bursztynu potwierdzane certyfikatem.

Choć krakowskie Muzeum Bursztynu działa już od połowy lipca, oficjalne otwarcie świętowano w piątek 13 września. Tego wieczora przy ulicy Jana w Krakowie spotkali się nie tylko przedstawiciele świata bursztynu, którzy na tę wyjątkową okazję zjechali z całego kraju. Gościem specjalnym była Jej Eminencja Ambasador Bursztynu Kayah, a wieczór uświetniły pokazy mody i biżuterii: Iriny Panichevej & Danki Czapnik (Sevgilim) oraz Joanny Weyna & Danuty Burczik-Kruczkowskiej (Amber Wedding) oraz Deni Cler & Galeria Boruni (Lookbook). Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif i Ambermart, w imieniu branży bursztynniczej podziękowała Tomaszowi Mikołajczykowi za jego zaangażowanie w promocję bursztynu oraz przekazała na jego ręce bransoletkę z bursztynem autorstwa nieżyjącej już krakowskiej artystki Maryny Lewickiej-Wali ze swojej prywatnej kolekcji. Razem z innymi darami i depozytami będzie ona prezentowana na tworzonej równolegle kolekcji własnej Muzeum Bursztynu w Krakowie

Muzeum Bursztynu
ul. św. Jana 2
31-018 Kraków
tel. +48 513 511 512, 601 824 646
czynne codziennie w godzinach 10-21
wstęp bezpłatny
www.ambermuseum.eu