W tym roku na otwarciu 9. Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas swoją obecnością zaszczycili nas Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasador Bursztynu Lidia Popiel, jak również przedstawiciele organizacji i instytucji branżowych: prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN, przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego Janusz Kowalski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Mariusz Gliwiński i zastępca prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Roman Oziębły, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Andrzej Bielak oraz twórca tryptyku Niebiańska Jerozolima Mariusz Drapikowski.

W imieniu środowiska producentów, projektantów, jubilerów, artystów i zegarmistrzów skupionych wokół targów Złoto Srebro Czas prezes Międzynarodowego Centrum Targowego Eugeniusz Galimski i dyrektor targów Wanda Gontarska wręczyli Pierwszej Damie Bursztynową Różę. Jej wrażliwość społeczna zainspirowała organizatora targów do ustanowienia wyróżnienia pod hasłem „Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności”. Widzimy, że serce Pani Prezydentowej nie jest obojętne na los tych, którym się nie powiodło – podsumował prowadzący imprezę Ryszard Rembiszewski. Dziękując za wyróżnienie, Pani Prezydentowa nie kryła wzruszenia.

Kolejną uhonorowaną osobą był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który z rąk prezesa MCT Eugeniusza Galimskiego oraz wykonawców nagrody został uhonorowany Bursztynowym Piórem Amber Rex za jego nieoceniony wkład w promocję bursztynu. Podkreślano przede wszystkim rolę projektu Ambasador Bursztynu, którym w ubiegłym roku właśnie na targach Złoto Srebro Czas została Lidia Popiel. Nominacja ta jest przyznawana na dwa lata – za rok w Warszawie poznamy więc nowego ambasadora. Prezydent otrzymał pióro o numerze 10 (każdy egzemplarz jest numerowany) – liczba ta jest w tym przypadku symboliczna i oznacza 10-lecie sprawowania urzędu przez Pawła Adamowicza. Dziękując za nagrodę, prezydent przypomniał o roli Gdańska jako ¦wiatowej Stolicy Bursztynu: To właśnie w Gdańsku koncentruje się przemysł bursztynowy z jego zakładami produkcyjnymi i pracowniami oraz handel „złotem Bałtyku”. Ale przede wszystkim bursztyn jest także marką Polski na świecie – zarówno w Gdańsku, Warszawie, jak i innych miastach czynimy wiele wysiłków, aby bursztyn stał się jeszcze bardziej rozpoznawalną marką. Dziękuję za ten wyjątkowy dar, który traktuję jako zachętę do dalszego działania w tej dziedzinie.

Na zakończenie oficjalnej części otwarcia Pani Prezydentowa i Ambasador Bursztynu dokonały uroczystego przecięcia wstęgi symbolizującej otwarcie targów.

Pierwsza Dama uczestniczyła następnie w otwarciu tryptyku Niebiańska Jerozolima oraz wystaw: „Kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” przygotowanej przez Galerię YES z Poznania oraz „Barbara & Andrzej Bielak – 30 lat z biżuterią – pierścionki” zorganizowanej przez Galerię BIELAK z Krakowa. Obecności Pani Prezydentowej towarzyszyły liczne media.