Na tegorocznych targach Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie zobaczymy fragment wielostronnej twórczości Henryka Grunwalda – mistrza kompozycji w metalu , a zarazem malarza, rysownika, grafika i poety. Jego bardzo znana biżuteria ze srebra, miedzi i mosiądzu, w której stworzył indywidualny styl, kunsztowne przedmioty o charakterze dekoracyjno – użytkowym, czy niepowtarzalne prace z zakresu kowalstwa artystycznego, znacząco wpłynęły na oblicze polskich interpretacji sztuki Art Déco w latach 30. i we wczesnych latach powojennych.
Celem wystawy jest pokazanie dawnych technik złotniczych i kowalskich w oparciu o twórczość tego wybitnego artysty. Na wystawę złożą się srebrne brosze , (łączone czasem z emalią) oraz matryce do ich sztancowania pochodzące z warszawskiej Pracowni Grawerskiej Stefana Chmielewskiego. Skalę szerokich możliwości twórczych Grunwalda przybliżą fotografie jego dzieł z zakresu kowalstwa artystycznego, które zaprojektował do Pawilonu Polskiego na Wystawę ¦wiatową w Nowym Jorku w 1939r. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że prace te znajdujące się na stałe w Muzeum Polskim w Ameryce z siedzibą w Chicago, są po raz pierwszy pokazywane w kraju.
Organizatorzy wystawy serdecznie dziękują Małgorzacie Jurkowskiej z Artystycznej Pracowni Grawerskiej za użyczenie eksponatów na wystawę oraz Muzeum w Chicago za wykonanie fotografii.