Tradycyjnego przecięcia wstęgi na znak otwarcia targów dokonały Małgorzata Osuch z Fundacji Spełnionych Marzeń i Jadwiga Czartoryska – laureatka Bursztynowej Róży oraz Bożena Opioła – dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych w Kancelarii Prezydenta.

Uroczystość otwarcia swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele organizacji branżowych oraz Ambasadorki Bursztynu: Monika Richardson i Lidia Popiel, Grażyna Wereszczyńska – dyrektor Biura Listów i Opinii Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta, Robert Pytlos – koordynator ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska oraz Jan Klimek – wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Ważnym wydarzeniem na targach jest uroczystość wręczenia Bursztynowej Róży – wyróżnienia przyznawanego z inicjatywy środowisk skupionych wokół targów osobom, które niosą pomoc innym. Stała się ona symbolem wrażliwości społecznej – targi Złoto Srebro Czas chcą w ten sposób udowodnić, że różne środowiska mogą skupiać się wokół szczytnych idei. Jadwiga Czartoryska wręczyła ją Małgorzacie i Tomaszowi Osuchom z Fundacji Spełnionych Marzeń, która pomaga dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe i ich opiekunom. „Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę przekazać Bursztynową Różę właśnie Państwu Osuchom” – powiedziała Jadwiga Czartoryska. „Ta Róża żyje, żyła już w rękach jubilera, który ją tworzył, zaczęła żyć pięknem w rękach Marii Kaczyńskiej, którą mieliśmy przyjemność poznać, i Jadwigi Czartoryskiej – te dwie kobiety udowodniły swoim życiem i swoim zaangażowaniem, że warto pomagać. Dlatego jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy otrzymać tę Różę i postaramy się nie zawieść tego zaufania” – niekryta wzruszenia Małgorzata Osuch.

Nie zabrakło wspomnień o pierwszej laureatce tego wyróżnienia Marii Kaczyńskiej. Jadwiga Czartoryska pamięta ją jako osobę niezwykle ciepłą, Bożena Opioła przypomniała, że pochylała się ona nad każdym potrzebującym. Przekazując pozdrowienia od obecnej Pierwszej Damy Anny Komorowskiej, podkreśliła wartość tego wyróżnienia: „Dzięki tej inicjatywie i targom dowiadujemy się więcej o wielkich czynach ludzi, o których na co dzień tak mało wiemy” – powiedziała.

Robert Pytlos odczytał list podpisany przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, w którym zawarte były podziękowania dla organizatorów targów Złoto Srebro Czas za ich widoczny wkład w promocję bursztynu oraz pozdrowienia dla wystawców i życzenia udanych targów.

Goście targów zwiedzili wystawy „Gdańsk – ¦wiatową Stolicą Bursztynu”, „Najstarsze wędrówki bursztynu” oraz „Twórczość w metalu Henryka Grunwalda”. Na zakończenie uroczystości otwarcia firma Blikle zaprosiła na tort, a Mas Xarot serwował szampana.