Zakończyła się kolejna, 10. edycja Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas. Impreza przebiegała w pozytywnej atmosferze i zakończyła się w dobrych nastrojach. Ofertę 260 wystawców (12 zagranicznych) obejrzało ok. 5.000 odwiedzających. Prezentowali oni w przeważającej części biżuterię złotą zdobioną diamentami oraz kolorowymi kamieniami szlachetnymi i jubilerskimi, jak również srebrną – w tym biżuterię autorską. Znaczny i stale rosnący udział w oferty stanowi biżuteria typu fashion, w której wykorzystywane są zarówno kamienie jubilerskie, jak i inne wyszukane materiały naturalne i sztuczne.
10 lat minęło…
Tegoroczna edycja targów została w znacznym stopniu zdominowana przez uroczystości jubileuszowe: począwszy od wręczenia dyplomów dla 23 firm, które wystawiają się od początku, poprzez nagrody dla osób blisko współpracujących oraz przyczyniających się do budowania marki targów, po jubileuszową wystawę fotograficzną „Tak było”, tort i szampana. W gronie 23 firm znaleźli się: YES Biżuteria, Polska Biżuteria, Duk, Andrzej Bielak. Nagrody – medale jubileuszowe Pracowni Sztuk Plastycznych – w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i budowanie marki Targów otrzymali: prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN, Ambasador Bursztynu Lidia Popiel, pełniący obecnie funkcję koordynatora ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska Robert Pytlos, dziennikarz specjalizujący się w tematyce jubilerskiej i redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl Anna Sado, prezenter Ryszard Rembiszewski.
Również na ręce organizatorów – Wandy Gontarskiej, Joanny Bijok, Eugeniusza Galimskiego, a także Ryszarda Rembiszewskiego – złożono liczne życzenia i gratulacje, a nawet srebrne i honorowe odznaki Jana Kilińskiego wręczone przez prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika.
10. edycja obfitowała także w nowe wydarzenia. Po uroczystości otwarcia targów zaproszeni prominentni goście wspólnie zwiedzali halę wystawienniczą – liczne grono, w którym znalazły się Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, prezes Fundacji Orange i laureatka Bursztynowej Róży Jadwiga Czartoryska oraz minister Ewa Junczyk-Ziomecka, wzięło udział m.in. w premierowym pokazie nowej kolekcji Firmy Jubilerskiej Górecki „Rubinowe tango” oraz otwarciu wystawy „Powrót” Tomasza Ogrodowskiego. Warto podkreślić, że odsłonięcia witryn z kolekcją „Rubinowe tango” dokonała znana aktorka Joanna Jabłczyńska. Pierwsza Dama złożyła podpis w kilkunastu egzemplarzach książki „Złotnicze opowieści”. Na zakończenie tego uroczystego punktu programu zarówno na gości, jak i uczestników targów czekał urodzinowy tort ufundowany przez firmę Blikle i szampan Cava Mas Xarot.
Konkursy i wystawy
Tradycyjnie już podczas targów Złoto Srebro Czas ogłaszane są oficjalne wyniki oraz wręczane nagrody i wyróżnienia w konkursach: Ogólnopolski Otwarty Konkurs Artystyczny Prezentacje oraz Złoto i Srebro w Rzemiośle. Ważnym prestiżowym wydarzeniem było wręczenie nagród w organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina „Chopin – kształt muzyki”, którego Międzynarodowe Centrum Targowe było partnerem. Wystawy pokonkursowe można było oglądać w holu głównym i hali targowej przez trzy dni imprezy. Wystawę Prezentacje można było również obejrzeć w Teatrze Współczesnym w Warszawie (do 30. października), planowane jest także pokazanie prac zakwalifikowanych do konkursu NIFC w kilku wybranych miejscach w Polsce.
Od ośmiu lat przyznawana jest Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób Targów Złoto Srebro Czas – tym razem jej laureatem została Firma Jubilerska Górecki. To już druga w kolekcji tej firmy statuetka, tym razem przyznana za kolekcję „Rubinowe tango”. W werdykcie Kapituły podkreślono również konsekwencję w promowaniu marki i sztuki polskiej na rynkach przez Firmę.
Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego wręczyła Medal św. Eligiusza dla Złotnika Roku – w tym roku został nim Wiesław ¦liwowski z Białegostoku.
Wystawy to ważny punkt programu targów. Tym razem w ramach współpracy z Muzeum Ziemi PAN została zaprezentowana wystawa „Bursztyn. Co nosiliśmy, a co nosimy.”, a dzięki zaangażowaniu Galerii YES zobaczyliśmy prace Tomasza Ogrodowskiego na wystawie zatytułowanej „Powrót”. Targi Złoto Srebro Czas są także miejscem prezentacji wystaw pokonkursowych organizowanych przez Galerię Sztuki w Legnicy – tym razem była to wystawa pt. „Kobieta, mężczyzna i …”
Promocja branży nadrzędnym celem organizatorów
Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas rosną i ewoluują, umacniając tym samym swoją pozycję nie tylko pośród imprez branżowych. Dzięki bogatemu i atrakcyjnemu programowi ramowemu, zawierającemu m.in. wystawy muzealne czy współczesnej sztuki złotniczej oraz konkursy, targi aspirują do ważnego wydarzenia kulturalnego stolicy. Udział prominentnych przedstawicieli świata polityki, kultury, gospodarki oraz biznesu powoduje, że stały się one istotnym wydarzeniem towarzyskim. Od kilku lat organizatorzy dokładają starań, by imprezę odwiedzała również publiczność niefachowa – targi Złoto Srebro Czas to świetna okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami w modzie jubilerskiej.
Wszystkie te działania mają jeden, niezmienny od 10 lat cel – szeroko pojętą promocję polskiej branży jubilerskiej i zegarkowej.
 

Podziękowania za wkład w budowanie marki targów Złoto Srebro Czas

Organizatorzy targów Złoto Srebro Czas – Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych – wielokrotnie podkreślają, że na sukces imprezy składa się wiele czynników i nie byłby on możliwy m.in. bez zaangażowania grona bliskich współpracowników.

10-lecie targów stało się okazją, by im podziękować. Organizator uhonorował Jubileuszowymi Medalami Pracowni Sztuk Plastycznych osoby aktywne w różnych dziedzinach, które od wielu lat blisko współpracują przy kolejnych edycjach, wnosząc nieoceniony wkład w budowę marki Złoto Srebro Czas. W gronie laureatów znaleźli się: prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN, Lidia Popiel – fotograf, Ambasador Bursztynu, Anna Sado – dziennikarz branżowy, obecnie redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl, Robert Pytlos – wcześniej odpowiedzialny za marketing targów, obecnie koordynator ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska, Ryszard Rembiszewski – prezenter w czasie targów oraz Stefan Duk i Jerzy Macur – wieloletni przyjaciele i osoby wspierające Targi.

Organizatorzy serdecznie dziękują za dotychczasową współpracę i wyrażają nadzieję, że będzie ona trwała i owocna przez kolejnych co najmniej 10 lat.