7 października zakończyła się 8. edycja Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas – największe jesienne spotkanie branży jubilerskiej i zegarkowej w Polsce. Honorowym patronatem objęli targi prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz. W imprezie udział wzięło 225 wystawców, w tym 10 zagranicznych. W ich ofercie dominowała biżuteria z żółtego i białego złota charakteryzująca się klasycznym wzornictwem; nie zabrakło także biżuterii srebrnej oraz fashion. Impreza cieszyła się znacznym zainteresowaniem ze strony zarówno przedstawicieli branży z Polski i zagranicy, jak również publiczności (targi były otwarte dla publiczności ostatniego dnia) – odwiedziło ją 5000 kupców i detalistów.

Ambasador Bursztynu

Obecność prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na targach Złoto Srebro Czas jest ważna nie tylko ze względu na fakt, że na tej warszawskiej imprezie swą ofertę prezentuje coraz więcej firm bursztynniczych z Pomorza. Ponadto właśnie tutaj 5. października prezydent Adamowicz wręczył Lidii Popiel nominację na pierwszego Ambasadora Bursztynu – jest to nowy projekt wpisujący się w Strategię Rozwoju Gdańska do 2015 roku. Lidia Popiel, znana fotograficzka i osoba od wielu lat związana z branżą mody, będzie przez najbliższe dwa lata promować bursztynową biżuterię. Lidia Popiel zasłynęła w latach 80. jako modelka. Obecnie jest autorką zdjęć publikowanych w licznych magazynach, m.in. „PANI”, „Sukcesie”, „Zwierciadle”, „Gentlemanie” i „Machinie”. Związana z branżą mody: jest jurorką w wielu konkursach o tematyce mody, współpracowała z galerią Grażyny Hase, projektując ubrania, obecnie organizuje pokazy i kreuje wizerunek artystów. Od 2004 roku wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej, współtwórczyni tamtejszego wydziału fotografii. Zaangażowana społecznie, jest prezesem Fundacji Polska jest Kobietą.

Wystawy

Wystawy autorskie polskich artystów plastyków, organizowane wspólnie przez Galerię YES oraz MCT/PSP, to kolejna cykliczna impreza, która na stałe została wpisana w program targów. Po wernisażu 30 sierpnia w Galerii YES w Poznaniu, uczestnicy targów Złoto Srebro Czas mogli obejrzeć retrospektywną wystawę Jarosława Westermarka, jednego z najbardziej znanych polskich artystów-jubilerów. Prezentowane były jego wyroby – biżuteria i małe formy rzeźbiarskie – powstałe na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Od roku 2002 na targach Złoto Srebro Czas odbywają się cykliczne wystawy zorganizowane przez Muzeum Ziemi PAN i związane z problematyką bursztynu. W tym roku była to wystawa inkluzji zwierzęcych oraz wyrobów jubilerskich z inkluzjami zwierzęcymi pochodzących z kolekcji Muzeum Ziemi. Ponadto na stoisku Muzeum Ziemi PAN odbywały się warsztaty dotyczące rozpoznawania podstawowych grup zwierząt spotykanych w bursztynie bałtyckim – z możliwością oznaczenia własnych inkluzji i określenia ich wartości naukowej.

Doskonałym jej uzupełnieniem była prezentacja bursztynowego lasu i sposobów powstawania inkluzji przygotowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG. Ponadto można było oglądać prace z 16. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej zatytułowanego „Piękno absolutne”, obiekty prezentowane na okładkach magazynu „Polski Jubiler” przez ostatni rok, prace absolwentów z katedry biżuterii łódzkiej ASP, jak również Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie i Państwowego Ogniska Artystycznego w Warszawie.

Konkursy

Tradycyjnie na targach Złoto Srebro Czas ogłaszane są wyniki konkursów oraz na specjalnych wystawach prezentowane prace nagrodzone i zakwalifikowane. Z niecierpliwością oczekiwano przede wszystkim werdyktu kapituły w konkursie na Najlepszy Wyrób na Targach Złoto Srebro Czas, w którym główną nagroda jest statuetka przyznawana w imieniu Ministra Gospodarki – w tym roku otrzymała ją Firma Jubilerska Kłosok z Rybnika za dynamiczny rozwój firmy i promowanie wyrobów polskich zagranicą.

Zwycięzcą organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych Otwartego Konkursu Sztuki Złotniczej „Prezentacje” został Jarosław Westermark, nagrodzony za zestaw pierścionków wykonanych ze srebra i szkła.

Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego przyznała Medal św. Eligiusza dla Złotnika Roku, którym został Karol Kowalski z Gdyni. Wysoki poziom prezentowały prace nagrodzone w konkursie „Złoto i Srebro w Rzemiośle” – w kategorii seniorzy jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla firmy Marek Mikicki Design za złoty pierścionek „Dama modern” z bursztynem i cyrkoniami oraz dla Krzysztofa Gubały za zawieszkę „Kaprys” z białego i żółtego złota zdobioną rubinami i diamentami. Wśród prac juniorów najlepsza okazała się kolia „Trinity” ze srebra i bursztynu Joanny Jarząb z firmy S&A Bursztynowa Biżuteria.

Biżuteria i moda

Do programu targów na stałe wpisał się już Wieczór Wystawców organizowany w Hotelu Jan III Sobieski. Jego głównym wydarzeniem jest pokaz mody i biżuterii – w tym roku uczestniczyły w nim 3 firmy: Balt, Kar-Gold i Timex, które prezentowały biżuterię bursztynową oraz zegarki. Scenografię pokazu przygotował Jarosław Szado, a stylizacją zajął się Tomasz Jacyków. Ten znany stylista przez 3 godziny w niedzielę doradzał zainteresowanym poprawą swego wyglądu paniom, jak zmienić swój wizerunek oraz jak dobrać odpowiednią biżuterią do stroju. Pomysł ten, choć pionierski, został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność targową oraz wystawców.

Inne imprezy towarzyszące

Ponadto targom towarzyszyły: obrady Forum Jubilerstwa Polskiego pt. „Rzeczoznawstwo Jubilerstwa Polskiego” pod przewodnictwem Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu z Gdańska – przedstawiciele wszystkich organizacji branżowych w Polsce oraz zaproszeni goście dyskutowali na temat likwidacji ryczałtu i karty identyfikacji podatkowej oraz możliwości ujednolicenia nazewnictwa w zakresie rzeczoznawstwa.

Po raz kolejny na targach spotkali się galwanotechnicy, którzy uczestniczyli w VI Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Galwanotechnicznego pt. „Galwanotechnika metali lekkich” – najważniejszymi zagadnienia były nowoczesne aplikacje dekoracyjne, kontrola procesów galwanicznych i ekologia w galwanotechnice.

Jak co roku eksperci Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich prowadzili bezpłatną wycenę biżuterii.