Wykłady, dyskusje i zwiedzanie wystaw sztuki złotniczej – to główne punkty programu pierwszego sympozjum naukowego zorganizowanego przez Katedrę Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w dniach 21-22 października br.

Choć motywem przewodnim spotkania była biżuteria miejska, tj. biżuteria funkcjonująca w przestrzeni publicznej, wykłady i dyskusje miały znacznie szerszy zasięg tematyczny obejmujący także zagadnienia z dziedziny projektowania oraz street artu. Najwięcej emocji wzbudziły prelekcje dotyczące współczesnej roli biżuterii oraz próby jej zdefiniowania – słownikowe definicje dawno już przestały nadążać za wyjątkowo szybkimi zmianami na biżuteryjnej scenie. Często nie nadążają za nimi także projektanci biżuterii i artyści, którzy mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem się na rynku. S

ama ASP w Łodzi odnotowuje spadek liczby studentów w Katedrze Biżuterii. Uczestnicy panelu dyskusyjnego – wśród których byli m.in. Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy, Philip Sajet – artysta z Holandii, Vim Vandekerckhove z galerii Villa de Bont w Gandawie, Małgorzata Lisiecka z Galerii YES w Poznaniu oraz Ewa Rachoń, komisarz targów Amberif i Ambermart w Gdańsku – wyszli poza ograniczenia tematu „Jak funkcjonuje współczesna biżuteria w mieście” i wspólnie zastanawiali się nad możliwościami ożywienia rynku biżuterii w Polsce i wzmocnienia roli twórców.

W programie seminarium znalazły się także trzy interesujące wystawy: prac studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Galerii OdNowa w budynku ASP, „Biżuteria miejska. Wystawa Katedry Biżuterii i Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi” w Filharmonii Łódzkiej (do 05.12.2016) oraz „Lena Kowalewicz-Wegner i Łódzka Szkoła Projektowania Biżuterii” w Galerii Willa (do 20.11.2016).

W spotkaniu wzięli udział zarówno teoretycy (głównie przedstawiciele galerii sztuki złotniczej), jak i praktycy biżuterii (artyści plastycy, projektanci). Jego głównym celem była merytoryczna dyskusja wytyczająca możliwe kierunki rozwoju sztuki złotniczej. Zgodnie z deklaracjami organizatorów, sympozjum naukowe poświęcone biżuterii jest planowane jako wydarzenie cykliczne.

Więcej informacji: 

Sympozjum naukowe „Biżuteria miejska”