Jak zwykle na początku grudnia członkowie Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy świętowali imieniny swojego patrona św. Eligiusza.

W tym roku świętowanie przypadło na 7 grudnia – zgodnie z tradycją jest to pierwsza niedziela po 1 grudnia, kiedy przypadają imieniny Eligiusza. We mszy świętej w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej oraz okolicznościowym śniadaniu w restauracji Pod Zegarem mieszczącej się w budynku Cechu przy ul. Piekarskiej wzięło udział ponad 30 osób. Byli to głównie członkowie organizacji, ale także zaproszeni goście: dyrektor Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie Magdalena Ulaczyk, dyrektor Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas Wanda Gontarska, członek Zespołu Budowy Zegara Zamkowego z roku 1974 i Honorowy Prezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków (KMZiZ) prof. Zdzisław Mrugalski oraz honorowy prezes KMZiZ Władysław Meller.

Spotkanie stało się okazją do nadania prof. Zdzisławowi Mrugalskiemu tytułu członka honorowego cechu w uznaniu zasług dla rozwoju zegarmistrzostwa w Polsce. W okolicznościowej laudacji Starszy Cechu Marek Drzażdżyński przypominał o jego aktywnym udziale w pracach Zespołu Odbudowy Zegara Zamkowego i wieloletniej opiece nad zegarem, docenił jako nauczyciela akademickiego i autora branżowych książek zawodowych i popularno-naukowych, oraz podkreślił aktywność jako pomysłodawcy i prezesa KMZiZ. Na ten tytuł prof. Mrugalski czekał od ponad 40 lat – pierwszą obietnicę jego przyznania złożył w latach 70. ówczesny Starszy Cechu Jerzy Januszkiewicz. Przypadająca w lipcu tego roku rocznica 40-lecia ponownego uruchomienia zniszczonego w czasie wojny zegara zamkowego stała się okazją, by słowa dotrzymać i spełnić dawno składane obietnice.

W 2016 roku Cech będzie świętował 500-lecie istnienia. Dyskusja o możliwościach uczczenia tej wyjątkowej rocznicy i uhonorowania zasłużonych dla cechu i rzemiosła osób wypełniła znaczną część niedzielnego spotkania, choć nie zapominano także o aktualnie inicjowanych czy kontynuowanych działaniach mających na celu promowanie cechu i powoli odchodzących do lamusa zawodów. Zarząd i członkowie Cechu nie pozwalają o sobie zapomnieć: w każdą środę po uprzednim zgłoszeniu udostępniają zwiedzającym Muzeum Zegarów z jego wyjątkowymi zbiorami, w sali edukacyjnej budynku cechowego organizują kursy zawodowe oraz spotkania miłośników zegarów i zegarmistrzostwa, prezentują swoje dokonania m.in. na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Polecamy artykuły związane z tym tematem: 

Prezes klubu członkiem Cechu
Królewski zegar zamkowy – rocznice niezwykłe