Czym jest biżuteria konceptualna i dlaczego warto śledzić dokonania artystów z tego nurtu? Na te pytania znajdziemy odpowiedź na wystawie SREBRO, która rokrocznie towarzyszy targom Złoto Srebro Czas.

SREBRO to Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej odbywający się od 1979 roku, co czyni jego historię jedną z najdłuższych i najbardziej barwnych w Europie. Jego zasięg, początkowo obejmujący tylko Polskę, dziś wykracza daleko poza Europę: wśród uczestników są twórcy z niemal każdego zakątka świata. To właśnie czyni konkurs wyjątkowym i niepowtarzalnym! Dzięki różnym spojrzeniom na biżuterię – uwarunkowanym nie tylko geograficznie, ale przede wszystkim mentalnie – konkurs stał się interesującym przeglądem koncepcji artystycznych inspirowanych co roku innym tematem: Granice, Klasyka, Bunt, Rytuał, Sexy czy Minimum. Prace konceptualne, w których najważniejszy jest pomysł, są autorską wypowiedzią, nierzadko także polemiką autora z odbiorcami.

Efektem bliskiej współpracy z organizatorem konkursu, Galerią Sztuki w Legnicy, jest możliwość prezentacji tej wyjątkowej wystawy na Międzynarodowych Targach Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas tuż po jej premierze w czasie odbywającego się w maju Legnickiego Festiwalu SREBRO. Od kilku lat na każdej edycji goście targowi mają niepowtarzalną okazję kontaktu ze sztuką konceptualną – wizją biżuterii tak bardzo odległą od oferty prezentowanej na stoiskach i „podjąć dyskusję” z autorami.