Iwona Mrówczyńska, Kinga Sulej i Wojciech Rygało – to laureaci tegorocznej, 16. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone tradycyjnie na targach Złoto Srebro Czas.

Temat tegorocznej edycji brzmiał „Silver & Wood”. Wzięło w nim udział 30 twórców, którzy zgłosili 37 prac. Jury w składzie: Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego, oraz członkowie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: Tomasz Żyłka (przewodniczący), Beata Ciesielska, Andrzej Jacyszyn, Paweł Marcin Podbielski-Kowalski i Tomasz Stajszczak w obecności komisarza Jana Lekszyckiego i koordynatora Mai Woźniak przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda I – Prezesa MCT
Pierścionek „Ni” – dla Iwony Mrówczyńskiej za doskonałą lekkość i perfekcyjne wpasowanie geometrycznej formy w kształt kobiecej dłoni.

Nagroda II – Prezesa PSP
Broszka „Moja” – dla Kingi Sulej za udane połączenie naturalnej formy organicznej z lakonicznością kształtu metalu i opowiadającym dalszą historię zapięciem-żartem.

Nagroda III – Prezesa STFZ
Pierścionek „Oko Demona” – dla Wojciecha Rygało

Wyróżnienie magazynu „Baltic Jewellery News”
Pierścionek „Ni” – dla Iwony Mrówczyńskiej za piękno formy powtórzonej w drewnie i srebrze

Wyróżnienie firmy Amber-Ring
Bransoletka z zestawu 3 prac – dla Marcina Tymińskiego za nieszablonowe wprowadzenie drewna do biżuterii

Wyróżnienie firmy Rodent
Obiekt „Ostatnia” – dla Jarosława Westermarka za jakość wykonania i wieloznaczną historię opowiedzianą prostymi środkami

Wyróżnienie firmy Walcownia Metali GRACO
Dla Krzysztofa Roszkiewicza za podstawienie srebra w oczywiste miejsce drewna i swobodne formowanie naturalnego kształtu

Wyróżnienie firmy Jasper
Dla Zofii i Witolda Kozubskich za udane odwrócenie ról zwykle przypisanych dla drewna i metalu

Wyróżnienie firmy Shoplo 
Dla Krzysztofa Roszkiewicza

Wyróżnienie firmy Kociuba
Dla Jana Lekszyckiego za bransoletę „Grawitacja”

Wyróżnienie firmy Hopea
Dla Wojciecha Rygało za „Rozdarcie”

Nagroda „Otwartego Krzemienia” przyznawana przez Galerię Otwartą Mariusza Pajączkowskiego
Dla Michaliny Owczarek za „Negatywne uczucia”
Dla Jana Lekszyckiego za bransoletę „Grawitacja”

„Poziom techniczny i estetyczny prac zgłoszonych na tegoroczną edycję konkursu oceniam jako całkiem dobry, chociaż – a może właśnie dlatego – tych prac nie było zbyt dużo. Czuliśmy trochę niedosyt, jeśli chodzi o ‚odkrywczość’ – nie znając nazwisk autorów ocenianych przez jury prac i tak byliśmy w stanie je odgadnąć po stylu i użytych materiałach. Trochę żałuję, że nawet w konkursach artystycznych twórcy trzymają się swoich kanonów i utartych trendów” – podsumował Tomasz Stajszczak.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE towarzyszy targom Złoto Srebro Czas od 2001 r. Jego organizatorami są: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (STFZ) oraz Międzynarodowe Centrum Targowe (MCT) i Pracownia Sztuk Plastycznych (PSP). Konkurs jest adresowany do wszystkich zajmujących się szeroko pojętą sztuką złotniczą.

Więcej informacji o konkursie PREZENTACJE