Zofia i Witold Kozubscy, Agnieszka Działo-Jabłońska oraz Andrzej Jacyszyn – to laureaci tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE. Nagrody zostały przyznane drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas.

W tym roku temat konkursu brzmiał: CYRK i miał dwie płaszczyzny: pierwsza jest związana z aktualną sytuacją „rozdwojenia” jesiennych targów jubilerskich w Warszawie, druga zaś bazuje na wieloznaczności, dając możliwość wielorakiej interpretacji i odwołuje się do ulubionego tematu polskiej szkoły plakatu.

Na konkurs nadesłano 33 prace autorstwa 30 uczestników. Jury w składzie: Anna Sado – redaktor specjalizujący się w tematyce złotniczej; Elżbieta Kochanek – van Dijk – właściciel Galerii Sztuki „Milano”; prof. Andrzej Boss – kierownik Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (przewodniczący jury),  Marek Trojanowski – artysta grafik oraz Wanda Gontarska – przedstawiciel MCT oceniało zarówno formę plastyczną, jak i sposób interpretacji tematu rozumianego nie tylko jako bezpośrednie odniesienie do spektaklu cyrkowego, ale także w szerszym kontekście otaczającej rzeczywistości. Po burzliwej naradzie do wystawy zakwalifikowano 16 prac, spośród których nagrodzono i wyróżniono:

I NAGRODA – Nagroda Prezesa Międzynarodowego Centrum Targowego w wysokości 4 000 zł dla Zofii i Witolda Kozubskich za prace pod tytułem „Słoń, clown, żonglerka, akrobatka”.
Wprawdzie prace są jednoznaczną interpretacją tematu konkursu, jednak jury urzekła ich forma plastyczna świadcząca o artyzmie i warsztacie twórców.

II NAGRODA – Nagroda Prezesa Pracowni Sztuk Plastycznych w wysokości 2 000 zł dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej pod tytułem „Skacz maleńka!”
Odniesienie do tworzonego w internecie widowiska. 

III NAGRODA – Nagroda Prezesa MCT w wysokości 1000 zł oraz statuetka STFZ dla Andrzej Jacyszyna za pracę „Na wrotkach”
Praca w lekkiej i dowcipnej formie przekazuje poważniejsze treści.

– Wyróżnienie Firmy „ARMA”: Małgorzata Pabel za „Kolczyki klauny” inspirowane rysunkiem 6-letniej Hani”
– Wyróżnienie Firmy „GRAKO”: Beata Ciesielska za wisiorek
– Wyróżnienie Firmy „MARKSTONE”: Sława Tchórzewska za „naszyjnik rozweselający”
– Wyróżnienie Firmy „RODENT”: Marta Rudnicka za pracę „No comments”
– Wyróżnienie Firmy „CORUNDUM”: Danka Czapnik  za naszyjnik „Cyrk1”
– Wyróżnienie Firmy „Kociuba”: Katarzyna Krasuska za broszę „Cyrk”
– Wyróżnienie Firmy „Hopea”: Andrzej Sadczuk za pracę „Treser”
– Nagroda Otwartego Krzemienia Mariusza Pajączkowskiego dla Jolanty Kupniewskiej za pracę „Zestaw – działania z prądem i pod prąd, raz góra, raz dół”
– specjalna nagroda magazynu „Baltic Jewellery News” dla Zofii i Witolda Kozubskich za prace pod tytułem „Słoń, clown, żonglerka, akrobatka”.

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE towarzyszy targom Złoto Srebro Czas od 2001 roku. Od początku jego celem była prezentacja – stąd nazwa – najnowszych prac polskich twórców biżuterii i – choć sporo się w międzyczasie zmieniło – cel ten jako nadrzędny przyświeca mu do dziś. Jako że jest on adresowany do wszystkich osób zajmujących się szeroko pojętą sztuką złotniczą, stał się swoistą trampoliną dla osób młodych, zaczynających swoją przygodę ze złotnictwem. Jednak oprócz nowych, często początkowo nieznanych nazwisk, pojawiają się tu również nazwiska uznanych artystów plastyków i projektantów biżuterii.

Polecamy:

Za dużo cyrku w CYRKU
Prezentacje