14. edycja Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE rozstrzygnięty. Jak uczestnicy poradzili sobie z interpretacją tematu „5żywioł KOBIETA”?

Na konkurs nadesłano 34 prace. Jury obradujące w składzie: Monika Szpatowicz – przedstawiciel Galerii Sztuki w Legnicy (przewodniczący); Anna Sado – redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl; Danuta Czapnik – projektant biżuterii; Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego przyznało 3 nagrody i 9 wyróżnień (w tym jedno pozaregulaminowe; 2 przyznali osobiście sponsorzy). Oceniając prace, brano pod uwagę przede wszystkim interpretację tematu, oryginalność pomysłów i kunszt wykonania. Premiowane były te rozwiązania, które w niebanalny sposób oddają ambiwalentność kobiecej natury i obrazują jej pozycję i wizerunek we współczesnym świecie.

Nowością tegorocznej edycji był powrót regulaminowego zapisu o konieczności użycia materiałów i technik złotniczych. Decyzja ta jest powodowana troską organizatorów o utrzymanie poziomu konkursu. „Ten trzyletni eksperyment dowiódł, że wprawdzie wzrosła liczba nadsyłanych prac – zwłaszcza w 2011 roku, kiedy było ich 197 – ale w generalnym rozrachunku widocznie spadł poziom tych prac. Zdecydowaliśmy, że jakość jest dla nas ważniejsza niż ilość” – wyjaśnił Radek Wójcik, który jest kuratorem konkursu od 2012 r.

Ogłoszenie wyników konkursu „5żywioł KOBIETA” nastąpi – zgodnie z tradycją – drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas w Warszawie. Nagrodzone i wyróżnione prace będą prezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE jest organizowany od 2001 r. przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Centrum Targowe. Jego celem jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik, rozwiązań formalnych, aktywizacja środowisk twórczych.
na foto od lewej: Monika Szpatowicz, Danuta Czapnik, Anna Sado