Beata Ciesielska, Jolanta Gazda i Julia Bytomska – to laureatki tegorocznej, 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej PREZENTACJE. Czyżby to jednak kobiety najlepiej rozumiały naturę innych kobiet i ich ambiwalentność…?

Okazuje się, że panowie też mają tu sporo do powiedzenia, nawet jeśli do nich powędrowały tylko wyróżnienia. Tak zadecydowało jury, składające się – nomen omen – z samych kobiet. Były to: Monika Szpatowicz – przedstawiciel Galerii Sztuki w Legnicy (przewodniczący); Anna Sado – redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl; Danuta Czapnik – projektant biżuterii; Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego. Do wystawy zakwalifikowano 33 z 34 nadesłanych prac.
I nagrodę – Prezesa MCT (4000 zł) – otrzymała Beata Ciesielska za komplet brosza i wisior. Intrygujące nawiązanie do ikony piękna, kobiecości i stylu, poprzez wprowadzenie atrybutów męskich symbolizuje współcześnie zachodzące zmiany kobiecego wizerunku. Lustro jako dodatkowy element konfrontacji.

II nagroda – Prezesa PSP (2000 zł) powędrowała do Jolanty Gazdy, autorki trzech bardzo wymownych brosz zatytułowanych „Wrażenia”. Autorka bezpardonowo rozprawia się z wizerunkiem kobiety narzucanym przez współczesne media, jako powierzchownym i nietrwałym, a w konsekwencji destrukcyjnym.

III nagroda – Prezesa STFZ (1000 zł) i statuetka – trafiły do Julii Bytomskiej, którą jury nagrodziło za dwa połączone ze sobą pierścionki. W minimalistycznej formie praca zestawia pierwiastek męski z żeńskim, siłę z delikatnością i surowość z finezją.

Jury postanowiło także przyznać Wyróżnienie Specjalne dla Wojtka Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”. Poruszenie ważnych kwestii presji społecznej, granic akceptacji i dążenia do doskonałości przy użyciu pozornie żartobliwej formy.

Inne regulaminowe i pozaregulaminowe wyróżnienia to:

– wyróżnienie GALERII TRENDYMANIA – dla Jakuba ¦liwowskiego za pracę „Piękno jest wewnątrz”
– wyróżnienie Firmy ARMA – dla Wojtka Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”
– wyróżnienie Firmy GRAKO – dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej za pracę „Kobiecość”
– wyróżnienie Firmy MARKSTONE – dla Pawła Kaczyńskiego za naszyjnik
– wyróżnienie Firmy RODENT – dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej za pracę „Zakręcona”
– wyróżnienie Firmy CORUNDUM – dla Edyty Andrejczyk za pracę „Upragnione macierzyństwo”
– wyróżnienie firmy HOPEA – dla Jolanty Gazdy za pracę „Wrażenia”
– wyróżnienie firmy W&D Engraving Solutions – dla Krzysztofa Gińko za pracę „Twoja – moja”
– wyróżnienie „Nagroda Otwartego Krzemienia” GALERII OTWARTEJ – dla Wojtka Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”.

„Oceniając prace, brałyśmy pod uwagę interpretację tematu, oryginalność pomysłów i kunszt wykonania. Premiowaliśmy rozwiązania, które w niebanalny sposób oddają ambiwalentność kobiecej natury i obrazują jej pozycję i wizerunek we współczesnym świecie” – tak brzmi stanowisko jury.