Czy w dzisiejszych czasach patriotyzm jest widoczny gołym okiem? Jak pokazać, że jest się patriotą, nie mówiąc ani słowa? Czy zwykła biżuteria może się stać symbolem naszych uczuć, postaw i poglądów? To pytania do uczestników konkursu: projektantów biżuterii, studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego, artystów zajmujących się projektowaniem użytkowym, jak również do osób, które zajmują się projektowaniem hobbystycznie. Prace wpływające na konkurs powinny powstać z inspiracji formą, materiałami i motywami zaczerpniętymi z historycznych przykładów biżuterii emblematycznej.

Biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna, to unikatowe polskie zjawisko, które nie występuje na taką skalę w żadnym innym kraju. Pojawiła się u schyłku XVIII w. i trwała z przerwami i w różnych formach do czasów współczesnych. Kiedyś wyrażała opór wobec zaborców i niechcianych władz. Wskazywała na postawę obywatelską osoby, która ją nosiła. A dzisiaj? Czy biżuteria patriotyczna ma szanse zaistnienia we współczesnych kanonach mody i designu?

Termin nadsyłania prac mija 15 lutego 2011 roku. Zwycięskie i wyróżnione projekty trafią na wystawę, na której zaprezentowana zostanie zarówno historyczna biżuteria patriotyczna, jak i inspirowane nią współczesne propozycje. Wernisaż wystawy planowany jest w kwietniu 2011 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Kuratorka konkursu i wystawy: Kinga Duda
Koordynacja w Muzeum Niepodległości: Paweł Bezak

Więcej informacji:
Muzeum Niepodległości