Taki tytuł będzie nosiła wystawa multimedialna przygotowana przez Mariusza Pajączkowskiego z Galerii Otwartej w Sandomierzu, na której zostaną zaprezentowane wybrane przez niego zdjęcia autorskich prac polskich artystów plastyków i projektantów biżuterii.

Ocalić od zapomnienia – tak mógłby brzmieć podtytuł tej wystawy, ponieważ taki jest właśnie jej główny cel. Mariusz Pajączkowski, który przez kilkanaście lat fotografował na wernisażach złotniczych, targach biżuterii oraz innych wydarzeniach rozgrywających się na złotniczej scenie w Polsce jest obecnie posiadaczem bodaj najbogatszej tego typu dokumentacji wydarzeń na przestrzeni ostatnich 20 lat. Od 2 lat jest ona prezentowana na slajdach w Galerii Otwartej, gdzie budzi na tyle duże zainteresowanie, że autor zdjęć zdecydował pokazać je szerszej publiczności – uczestnikom targów Złoto Srebro Czas.

„Biżuteria jest fotografowana nieco inaczej niż widzimy to w katalogach. Kadry ukazują prace w sposób dynamiczny, na osobach, w przestrzeni, podczas złotniczych wystaw. Na zdjęciach możemy zobaczyć bogactwo pomysłów i projektów, dostrzeżemy niemal wszystkie techniki złotnicze, nawiązania do różnych kierunków w sztuce, silny element kreacyjny” – wyjaśnia pomysłodawca wystawy. Dodatkową wartością prezentacji będzie możliwość poznania okoliczności powstawania biżuterii oraz miejsc jej wcześniejszych prezentacji. „Poza tradycyjnym srebrem autorzy wykorzystują w swojej pracy również inne metale, kamienie, obiekty pochodzenia organicznego lub przedmioty z klasycznym warsztatem złotniczym raczej do tej pory nie kojarzone. Zaś wśród kamieni królują najbardziej utożsamiane z Polską bursztyn i krzemień pasiasty” – tłumaczy Pajączkowski.

Zobaczymy kilkaset zdjęć biżuterii wyselekcjonowanej spośród kilku tysięcy kadrów uchwyconych przez Mariusza Pajączkowskiego. Na tym etapie prezentacji nie będą one jeszcze podpisane nazwiskami autorów ani miejscami wykonania: „To dopiero początek projektu, który w założeniu ma udowodnić, że lepsza jest dokumentacja niedoskonała, z technicznymi błędami na poszczególnych kadrach, niż jej brak”. Kolejny krok planowany już przez pomysłodawcę to stworzenie specjalnego portalu, na którym nie tylko byłaby przechowywana jego dokumentacja fotograficzna, ale także twórcy biżuterii mogliby prezentować zdjęcia swojej biżuterii.

Wystawa prezentowana w ramach Forum Wystaw Złotniczych