Uczniowie klas o profilu złotniczym w Zespole Szkół Nr 31 w Warszawie to stali bywalcy targów Złoto Srebro Czas. Swoje dokonania – inspirowane indywidualnymi pasjami – zaprezentują także podczas najbliższej edycji.

Targi Złoto Srebro Czas to miejsce prezentacji nie tylko dla producentów i projektantów biżuterii, ale także dla uczniów szkół kształcących w kierunkach złotniczych. Dla uczniów i absolwentów jest to szansa na bezpośredni kontakt z branżą jubilerską, zaś dla producentów możliwość znalezienia pracowników z dobrym przygotowaniem do zawodu. „Celem szkoły jest wyposażenie wychowanków w solidną wiedzę fachową, która pozwoli im na podjęcie stosownej pracy lub otworzy drogę do dalszego kształcenia” – wyjaśnia projektant biżuterii Maciej Świtulski, który jest nauczycielem jubilerstwa w Zespole Szkół Nr 31. Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej w kierunku złotnik-jubiler w trakcie nauki realizują różne projekty – tematy wymyślają sami i zazwyczaj są one związane z ich pasjami.

Jak radzą sobie z przełożeniem pasji na język jubilerski, będzie się można przekonać na targach Złoto Srebro Czas – uczniowie zaprezentują swoje dokonania na specjalnej wystawie. Możemy się więc spodziewać dość nowoczesnych rozwiązań technicznych i wzorniczych, choć oczekiwania miłośników tradycyjnego rzemiosła jubilerskiego także powinni być spełnione.

Choć szkoła powstała w 1968 roku ze składek rzemieślników warszawskich i została przekazana miastu, tradycje polskiego rzemiosła, które są tam pielęgnowane, sięgają II Miejskiej Szkoły Rzemieślniczej z 1915 roku. W zawodzie złotnik-jubiler młodzież może się obecnie kształcić w zasadniczej szkole zawodowej oraz liceum ogólnokształcącym z elementami rzemiosła. Naczelnym przesłaniem szkoły jest wszechstronne przygotowanie młodego człowieka do życia w szybko zmieniającej się rzeczywistości społecznej, gospodarczej i politycznej.