Jednym z ważniejszych wydarzeń pierwszego dnia targów Złoto Srebro Czas było wręczenie Bursztynowej Róży ojcu Filipowi Buczyńskiemu z hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Nagrodę wręczyła Magdalena Różczka, laureatka wyróżnienia z ubiegłego roku.

„Kiedy poznałam ojca Filipa kilka lat temu, pomyślałam, że dzięki takich osobom świat staje się piękniejszy. I za to chciałabym gorąco podziękować. Ojca Filipa podziwiam za to, że każdą chwilę swojego życia poświęca dzieciom z hospicjum. Szczególnie trudna jest to działalność, bo wiadomo, że happy endu nie będzie. Ojciec Filip i pracownicy hospicjum starają się, by dzieci się uśmiechały i aby łatwiej było znosić te ciężkie chwile również ich rodzicom” – wyjaśniła aktorka.

Dziękując za to wyróżnienie, o. Filip Buczyński powiedział: „To, co robię, wydaje mi się czymś normalnym i oczywistym. Każdy z nas ma taki impuls, by człowiekowi potrzebującemu pomóc. Ja mam tę radość towarzyszenia od ponad 20 lat grupie ludzi ‘na zakręcie’, który jest dla mnie niezrozumiały, niepojęty, i wiąże się z głębokim poczuciem niesprawiedliwości. Dlatego zebrałem kilku wariatów – od słowa varius, czyli inny – których celem jest spowodowanie, by dzieci miały możliwość spania w swoim łóżku, jedzenia tego, co przygotuje mama, kłócenia się ze swoim rodzeństwem. Staram się to robić od ponad 20 lat i jest to dla mnie pewien rodzaj normalności. Tym bardziej jest mi miło, że została ona zauważona i doceniona.

Przez najbliższy rok organizatorzy targów oraz skupione wokół nich środowiska, w imieniu których przyznawana jest nagroda Bursztynowej Róży, będą wspierały działania podejmowane przez o. Filipa Buczyńskiego, starając się nieść pomoc tym, którzy potrzebują najbardziej – dzieciom. Kontynuowana będzie również współpraca z laureatami Bursztynowej Róży z poprzednich lat: Fundacją Orange prowadzoną przez Jadwigę Czartoryską oraz Fundację Spełnionych Marzeń Małgorzaty i Tomasza Osuchów.