Jak kształtują się zapatrywania dzisiejszych artystów na sztukę ludową, folklor i dziedzictwo kulturowe? Twórcy form złotniczych pokazują swój stosunek do tradycji na wystawie OD/KODOWANIE w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

„Dla każdego z nas inspiracją w temacie folk będzie coś innego – zależy to także od kultury regionu, który kształtuje naszą wrażliwość estetyczną” – podkreślił Marcin Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Z myślą o wystawie członkowie tej organizacji przygotowali w zdecydowanej większości prace nowe, inspirowane folkiem, ale zawierające także rys charakterystyczny dla danego twórcy.

Uzupełnieniem wątku złotniczego jest prezentacja wybranych prac z kolekcji współczesnej sztuki złotniczej Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki Galerii YES z Poznania, które wpisują się w ideę kodowania zawartym w nich przekazem.

Trzecim filarem tej wystawy jest prezentacja dokonań zakopiańskich artystów, którzy inspirują się przede wszystkim przyrodą i lokalną twórczością: rzeźbiarza Marcina Rząsy, projektantki mody Elżbiety Krzemińskiej-Owczarz, architektów Jana Karpiela i Marcina Steindla oraz jubilera Przemysława Wańczyka. Jak twierdzi Marcin Rząsa, tamtejsi artyści „działają w specyficznym rozdwojeniu: pomiędzy  unowocześnioną tradycją, a poszukującą swojej tożsamości współczesnością”. Efektem tego rozdwojenia są projekty strojów damskich inspirowane tradycyjnym ubiorem, nowoczesna góralska architektura wpisująca się w krajobraz czy podpatrzona w naturze biżuteria.

„Chcemy zainspirować wszystkich – nie tylko samych artystów – do poszukiwania w sztuce współczesnej elementów kultury, która buduje naszą tożsamość” – powiedziała na otwarciu wystawy dyrektor muzeum Agnieszka Zadura. Jeśli jednak zamiast w przeszłość spojrzymy w przyszłość uświadomimy sobie, że być może za kilkadziesiąt lat współczesne dziś prace będą dla kogoś innego sztuką ludową i ciekawą inspiracją godną odkodowania… Panta rhei.

OD/ KODOWANIE
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Galeria Wystaw Czasowych
23 stycznia – 10 kwietnia 2016
Koncepcja prezentacji STFZ: Andrzej Kupniewski
Koncepcja prezentacji „zakopiańskich opowieści”: Marcin Rząsa
Koncepcja prezentacji kolekcji Galerii YES: Małgorzata Lisiecka
Kurator wystawy: Seweryn Kuter