Prowadzący Pracownię Projektowania Biżuterii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w £odzi dr Piotr Cieciura nie tylko zaprezentuje na targach Złoto Srebro Czas swoją gromadzoną od kilkudziesięciu lat kolekcję starych narzędzi złotniczych, ale i używając ich, zademonstruje podstawowe techniki złotnicze.

„Nie do końca mamy świadomość, że oto jesteśmy mimowolnymi świadkami odchodzenia w przeszłość – lub w niebyt – kolejnego tradycyjnego rzemiosła, jakim jest sztuka złotnicza. To jedno z najstarszych rzemiosł świata, mające udokumentowaną znaleziskami archeologicznymi historię liczącą blisko 10 tysięcy lat. Dlatego już dzisiaj powinniśmy tradycyjne rękodzielnicze złotnictwo wpisać na listę ginących zawodów” – mówi Piotr Cieciura. Od kilkudziesięciu lat zbiera on stare narzędzia złotnicze, starając się ocalić i uratować resztki wyposażenia z licznych niegdyś pracowni złotniczych z terenów Polski. Większości narzędzi udało się przywrócić sprawność techniczną i włączyć je do pokazu przygotowanego z okazji tegorocznych warszawskich targów Złoto Srebro Czas.

Na stoisku Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania zostaną zademonstrowane niezmienione od średniowiecza podstawowe techniki złotnicze, takie jak m.in.: przygotowanie materiałów (blachy i drutu) metodą kucia, cięcie, trybowanie, zdobienie dekoracyjne powierzchni z użyciem puncy, a także wiercenie otworów drajlą. Prezentowana wiedza i umiejętności j są częścią programu dydaktycznego przekazywanego studentom Pracowni Projektowania Biżuterii w WSSiP w ramach wykładów i zajęć praktycznych na drugim roku studiów. Czy ta wiedza o starym warsztacie złotniczym przekłada się na praktykę i efekty kształcenia ? „Mam nadzieję, że tak. Dowodem może być prezentowany na targach Złoto Srebro Czas tegoroczny dyplom licencjacki absolwenta naszej uczelni Norberta Kotwickiego inspirowany sztuką art deco, który stanowi swego rodzaju pomost między okresem międzywojnia a współczesnością. W swoich pracach Kotwicki używa zarówno dawnych technik, takich jak np. tzw. oprawa niewidoczna, jak i współczesnej techniki cięcia laserem” – wyjaśnia Piotr Cieciura. Warto dodać, że Norbert Kotwicki jest rzemieślnikiem-złotnikiem od20 lat, a za swoją pracę dyplomową otrzymał w tym roku nagrodę rektora WSSiP.