15 października w obecności przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ASP z £odzi i Wrocławia dokonano uroczystego otwarcia Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

Dni Patrona Jacka Malczewskiego stały się okazją do uroczystego otwarcia Zespołu Szkół Plastycznych po rozbudowie i przebudowie dokonanych pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko. Dzięki tym funduszom placówka zyskała nowy budynek, w którym znalazło się miejsce m.in. na nową siedzibę dla sekcji ceramiki, Galerię im. Dudy-Gracza, stołówkę z kuchnią oraz salę gimnastyczną z siłownią. Na modernizacji dotychczasowego budynku skorzysta m.in. sekcja złotnicza, która nie tylko zyskała odnowione pomieszczenia, ale także nowe, bardzo potrzebne wyposażenie. „Mamy nowy park maszynowy, m.in. odlewarki i drukarki 3D. Dzięki temu nasi uczniowie będą lepiej wyszkoleni technicznie, a więc zwiększą się ich szanse na rynku pracy. Od wykładowców z łódzkiej ASP, gdzie bardzo często trafiają nasi absolwenci, wiemy, że są dobrze przygotowani warsztatowo, a teraz będzie jeszcze lepiej” – mówi Radosław Wójcik, nauczyciel jubilerstwa i podstaw projektowania.

Kierunek złotniczy wZespole Szkół im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie został uruchomiony w 1955 r. jako pierwszy w Polsce i przez długie lata jedyny w kraju. Dokonania tutejszych adeptów sztuki złotniczej można od wielu lat oglądać m.in. na targach Złoto Srebro Czas. Z powodzeniem biorą oni udział również w konkursach sztuki rzemieślniczej: w tegorocznym konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” otrzymali 2. nagrodę i dwa wyróżnienia.