W tym roku targi Złoto Srebro czas odwiedziło 10 zagranicznych dziennikarzy z USA, Włoch, Niemiec i Chin. Przez trzy dni uczestniczyli w wydarzeniach targowych, rozmawiali z wystawcami i organizatorami, by po powrocie opisać swoje wrażenia.

Jakie one będą, przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy otrzymamy ich publikacje z potargowymi relacjami. Już dziś jednak wiele wskazuje na to, że wizyta w Warszawie była dla nich wyjątkową okazją do poznania specyfiki polskiej biżuterii i źródłem wielu „branżowych” wrażeń. „Bardzo mi się podobało, że oprócz prezentacji nowości wystawców można było obejrzeć jeszcze wystawy: designu z ostatnich 25 lat i imitacji bursztynu. Za bardzo dobry pomysł uważam dzień otwarty dla publiczności niefachowej, która może zapoznać się z nowościami wystawców. Jestem przekonana, że to ważne, szczególnie z perspektywy designerów, którzy mogą na miejscu testować, na ile ich pomysły podobają się odbiorcom” – podsumowała Christel Trimborn z niemieckiego magazynu branżowego Goldschmiede Zeitung.

Pierwszego dnia targów zagraniczni dziennikarze wysłuchali prezentacji przygotowanych przez wybranych polskich projektantów: Marty Włodarskiej, Radka Szweda, Pawła Kaczyńskiego, Arka Wolskiego, Marcina Zaremskiego i Jacka Ostrowskiego. Producentów reprezentowała Małgorzata Wąsowska. Szczególnie interesowały ich tematy związane z bursztynem, wzornictwem biżuterii oraz ekspansją polskich firm na rynku chińskim.

Drugi dzień spędzili oni poza halami targowymi. Odwiedzili Muzeum Ziemi PAN, gdzie obejrzeli wystawę „Bursztyn – od płynnej żywicy do sztuki zdobniczej” i wysłuchali krótkiego wykładu o historii bursztynu bałtyckiego. Jak wygląda sprzedaż biżuterii artystycznej i designerskiej w Polsce, dowiedzieli się od właścicielek dwóch warszawskich galerii biżuterii: Bożeny Marki (Galeria Piękne Rzeczy) oraz Ewy Lewanowicz (Galeria Lewanowicz). Tam też mogli zobaczyć projekty autorstwa twórców, których nie mieli okazji spotkać na targach.

Ostatni dzień ich wizyty upłynął na odwiedzaniu wystawców, oglądaniu ekspozycji i wystaw, spotkaniu z organizatorami oraz uczestnictwie w pokazie mody zorganizowanym przez Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski”. Konsorcjum było też gospodarzem ich wizyty w ramach programu promocji branży jubilerskiej i bursztynniczej na rynkach zagranicznych realizowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki.