Efekty misji dziennikarzy, którzy zostali zaproszeni na tegoroczne targi Złoto Srebro Czas przez Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski”, są widoczne w magazynach drukowanych oraz internetowych.

W relacjach 10 dziennikarzy z USA, Włoch, Niemiec i Chin, którzy odwiedzili tegoroczne targi Złoto Srebro Czas, przewijają się przede wszystkim dwa wątki: biżuterii designerskiej i bursztynowej. Podkreślają oni atrakcyjność oraz wyjątkowość polskich twórców biżuterii. „Polski przemysł jubilerski postawił na kreatywność i oryginalność swoich najlepszych projektantów biżuterii, by wyróżnić się na rynku międzynarodowym” – napisał Anthony DeMarco dla amerykańskiego „Forbesa”.

DeMarco, podobnie jak i jego koledzy po fachu, stara się przybliżyć czytelnikom zza oceanu specyfikę polskiej biżuterii designerskiej. Pomocna w tym okazała się wystawa „25 na 25. Biżuteria czasu wolności” prezentująca wybrane, powstałe w tym okresie prace złotnicze, jak również rozmowy z wystawcami, designerami oraz Rafałem Galimskim, prezesem Międzynarodowego Centrum Targowego.

Wiele miejsca dziennikarze poświęcają w swoich raportach potargowych bursztynowi – kamieniowi bardzo silnie kojarzonemu na świecie z Polską. Zaskakujące dla nich okazują się jego bardzo wysokie ceny wywołane nadzwyczajnie dużym popytem na rynku chińskim. Zauważają także zmiany we wzornictwie biżuterii bursztynowej, jakie wymusił rynek chiński.

„Prezentowana biżuteria jest dowodem na to, że polska branża jubilerska mogła pracować przez ostatnich 25 lat bez ograniczeń, a jej produkty są zgodne z globalnymi trendami. Mimo to biżuteria „made in Poland” zachowuje nadal wiele typowych cech, które czynią ją rozpoznawalną i cenioną na całym świecie” – podsumowała swój artykuł dla „CIJ Jewellery Magazine Trend & Colours”, Cynthia Unninayar.


Polecamy:

http://gemalytics.com/index.php/news/125-warsaw-s-gold-silver-time-fair

http://www.forbes.com/sites/anthonydemarco/2014/10/10/polish-jewelry-designers-take-center-stage-in-warsaw/

http://jewelrynewsnetwork.blogspot.com/2014/10/creativity-and-originality-in-polish.html

http://www.cijintl.com/In_The_Press-6404-Gold%20Silver%20Time%20jewellery%20fair.html