Michał Kłosok – rzemieślnik, uznany w środowisku fachowiec w dziedzinie złotnictwa i jubilerstwa – został uhonorowany Medalem ¦więtego Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku 2014.

„Pan Michał Kłosok należy do grona znanych i uznanych złotników zrzeszonych w ¦ląskim Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów. Od wielu lat czynnie uczestniczy w działaniach Cechu, pełniąc funkcję Podstarszego. W zawodzie jubilerskim pracuje od 1967 roku, a działalność gospodarczą w Rybniku kontynuuje od 1981 roku. Obecnie prowadzona firma jest jednym z liczących się wytwórców biżuterii w srebrze” – tak przedstawił jego sylwetkę Janusz Kowalski, przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Jubilersko-Złotniczej przy Związku Rzemiosła Polskiego.

Kapituła, w skład której weszli: Janusz Kowalski – przewodniczący (OKZ-J ZRP); Stanisław Leśko – laureat Medalu ¦w. Eligiusza z 2013 r., Dorota Ząbkowska – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wanda Gontarska – MCT/PSP oraz Jolanta Kosakowska –Związek Rzemiosła Polskiego, doceniło jego imponujące kwalifikacje w zawodzie złotnika, ogromne doświadczenie zdobyte w trakcie długoletniej praktyki zawodowej i dbałość o kontynuację tradycji, jak również zaangażowanie w powstanie ¦ląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów w Katowicach oraz działania na rzecz środowisk gospodarczych i ich organizacji. „W czasie wieloletniej działalności pan Kłosok wyszkolił kilkunastu uczniów, którzy dzisiaj zasilają szeregi fachowców mistrzów złotnictwa, albo prowadzą własne firmy. Uczniowie dobrze wspominają swojego mistrza, bo przekazując im cenne doświadczenie wskazał, jak doskonalić umiejętności, aby być dobrym w swoim fachu” – wyliczał zasługi obecnego Złotnika Roku Janusz Kowalski. Przypomniał także, że jest on laureatem wielu nagród, m.in. „Firma z Jakością”, Nagrody Ministra Gospodarki za Wyrób Targów Złoto Srebro Czas (za dynamiczny rozwój firmy i promowanie wyrobów polskich za granicą), Honorowej Odznaki Rzemiosła ¦ląskiego, Honorowej Odznaki Rzemiosła Polskiego oraz Srebrnym, Złotym i Platynowym Medalem im. J. Kilińskiego.

Tytuł Złotnika Roku został przyznany po raz 11. podczas Wieczoru Wystawców Targów Złoto Srebro Czas. To prestiżowe wyróżnienie uznane zostało za jedno z najważniejszych odznaczeń branżowych w kraju. Inicjatorami tej nagrody są: OKZJZRP, Międzynarodowe Centrum Targowe i Firma Jerzy Macur, która tradycyjnie jest i wykonawcą medalu. Wyróżnienie ma na celu docenienie zasług rzemieślników-złotników na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej.