Tak brzmi temat 25. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Jego najlepsze interpretacje będą tradycyjnie prezentowane w czasie targów Złoto Srebro Czas na specjalnej wystawie zorganizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy.

Czym są dzisiejsze miasta? Na czym polega ich fenomen? Jak postrzegają je artyści? Odpowiedzi na te – i wiele innych pytań – pomoże znaleźć wystawa „MIASTO / CITY” będąca efektem 25. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Prezentowane na niej prace zaskakują różnorodnością nieoczywistych interpretacji tematu przefiltrowanych przez doświadczenia i emocje twórców. Są wśród nich obiekty wykonane z przedmiotów znalezionych podczas rowerowych wycieczek po Sztokholmie, znalezione zdjęcia nieznanych osób niczym kamienie szlachetne zdobiące naszyjnik, korale wykonane z czerwonej cegły. Wśród użytych materiałów są także srebro, złoto i kamienie szlachetne, porcelana, jedwab, szkło guma i żywica epoksydowa, które – choć nie bez indywidualnego znaczenia – dopiero w połączeniu z koncepcją artystyczną zyskują szerszy kontekst, odkrywając przed odbiorcą możliwość licznych interpretacji.  Twórcy odwołują się do skojarzeń z mityczną wieżą Babel oraz odradzającym się z popiołów Feniksem ale też z… pleśnią, która – podobnie jak cywilizacja ludzka – jest w stanie w tak samo krótkim czasie zbudować ale i zniszczyć. Autorzy nawiązują do motywu przemijania, często odwołując się przy tym do własnych korzeni i apelując o szacunek dla przeszłości: zwracając uwagę na niszczejące łódzkie kamienice ale też do wyciągania wniosków z historii Hiroszimy i Nagasaki.

Na tegoroczny konkurs 272 artystów z 33 krajów nadesłało 481 prac. Międzynarodowe jury zakwalifikowało do wystawy 50 z nich. Możliwych interpretacji i skojarzeń – i wywołanych nimi przemyśleń – będzie z pewnością znacznie więcej…

Wystawa będzie prezentowana w ramach Forum Wystaw Złotniczych