Wanda Gontarska i Eugeniusz Galimski zostali nagrodzeni Medalami Prezydenta Gdańska za ich wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego i Gdańska – ¦wiatowej Stolicy Bursztynu.

Medale wręczał laureatom wiceprezydent Maciej Lisicki podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif 2011 w Gdańsku 10 marca br.

Dyrektor targów Złoto Srebro Czas Wanda Gontarska otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie za jej ponad dwudziestoletnie zaangażowanie w organizację targów biżuterii i zegarków w Warszawie, a w szczególności za wkład w promocję bursztynu oraz Gdańska – ¦wiatowej Stolicy Bursztynu. W latach 2007-2009 targi Złoto Srebro Czas były oficjalnym partnerem projektu Ambasador Bursztynu – jako pierwsza ten honorowy tytuł otrzymała z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza właśnie w Warszawie fotografka i modelka Lidia Popiel. Od ponad 10 lat Muzeum Ziemi PAN prezentuje na targach wystawy tematyczne z Warszawskich Zbiorów Bursztynu. Dodajmy, że obecnie trwają prace nad kolejnym projektem o tematyce bursztynowej – „Nie tylko nad Bałtykiem”, który ma na celu promowanie artystów, rzemieślników, projektantów i producentów z centralnej i południowej Polski.

„Przyjaciel Gdańska i promotor działalności ¦wiatowej Rady Bursztynu oraz Gdańska – ¦wiatowej Stolicy Bursztynu” – czytamy w uzasadnieniu przyznania Medalu Prezydenta Gdańska dla prezesa zarządu Międzynarodowego Centrum Targowego Eugeniusza Galimskiego. Od 12 lat MCT jest organizatorem targów biżuterii i zegarków, gdzie – oprócz wyrobów ze srebra i złota – jest też miejsce na promocję bursztynu i Gdańska. To właśnie na targach w Warszawie w 2008 r. prezydent Paweł Adamowicz został uhonorowany przez organizatorów targów MCT i PSP Bursztynowym Piórem Amber Rex za wkład w promocję bursztynu bałtyckiego. Podczas ubiegłorocznej edycji targów Kapituła Nagrody Ministra Gospodarki wyróżniła m.in. Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta UM w Gdańsku za „Paszport Bursztynowy”, który popularyzuje wiedzę o bursztynie.