„Chcemy przekonać Polaków, że bursztyn jest czymś, z czego możemy być dumni” – mówiły na spotkaniu promocyjnym książki „Polki na bursztynowym szlaku” w siedzibie Polskiej Rady Biznesu jej autorki: Lidia Popiel i Monika Richardson.

Podobnie jak na spotkaniu z czytelnikami w Gdańsku, tak i w Warszawie autorki opowiadały przede wszystkim o bursztynie: ubolewały nad jego negatywnym wizerunkiem wynikającym przede wszystkim z nieznajomości zagadnień z nim związanych oraz bardzo silnych stereotypach na jego temat. I tutaj właśnie upatrują swojej roli: „Chcemy przekonać Polaków, że bursztyn jest czymś, z czego możemy być dumni. To jest nasze bogactwo narodowe, nasz skarb, Polacy powinni się nim chwalić, tymczasem nie wiedzą nawet, że istnieje”. Najlepszym przykładem, że przejście z etapu niewiedzy do znawstwa jest to możliwe, jest sama Monika Richardson, która przyjmując w 2010 r. zaszczytną funkcję ambasadorki nic nie wiedziała o bursztynie. „Jeśli ktoś zaczyna się interesować bursztynem, to właściwie nigdy nie przestaje, wsiąka w ten temat. Moje dwa lata ambasadorowania właściwie nie mają końca” – podsumowała Lidia Popiel, autorka fotografii do książki.

Książka „Polki na bursztynowym szlaku” jest zapisem podróży ambasadorek bursztynu: fotografki Lidii Popiel i dziennikarki Moniki Richardson Bursztynowym Szlakiem z Akwilei do Gdańska. Osnuta jest wokół bursztynu, jego dawnej i współczesnej roli, opowiada o ludziach, dla których stał się pasją i zawodem a nawet miłością oraz o miejscach z nim związanych. Ale nie tylko: poszukiwanie współczesnej twarzy bursztynu i bursztynowego szlaku stało się świetną okazją do odkrywania siebie, pięknych widoków i nowych smaków –jednym słowem do cieszenia się chwilą.

Kolejne spotkanie z Lidią Popiel i Moniką Richardson promujące książkę „Polki na bursztynowym szlaku” odbędzie się 14 czerwca o godzinie 17.00 w Empiku Junior przy Marszałkowskiej 116/122 w Warszawie.

„Polki na Bursztynowym szlaku”
Lidia Popiel i Monika Richardson
Wydawnictwo ¦wiat Książki
cena: 34.90