Tak brzmiał tytuł 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Tegoroczna edycja była rekordowa: 308 projektantów z 42 krajów nadesłało 706 prac wysoko ocenionych przez międzynarodowe jury.

„Byłem pod wielkim wrażeniem ilości i jakości zaprezentowanych prac. Szczególnie zaskoczyły mnie tak różne interpretacje tematu. Oznacza to, że ‘klasyka’ jest bardzo szeroko pojmowana i może być prezentowana na różne sposoby” – tak Graziano Visitin, jeden z jurorów konkursu, podsumował jego tegoroczną edycję. Spośród ponad siedmiuset bardzo różnych interpretacji klasyki międzynarodowe jury uznało pracę Daniela Michela z Niemiec, autora pracy Window Shopping, w której porusza problem konfliktu pomiędzy tradycyjnie rozumianymi prawami autorskimi a – wykształconym przez internetowe nawyki – oczekiwaniem nieskrępowanego i darmowego dostępu do wszelkich zasobów. Drugie miejsce otrzymała brosza Królowa Elżbieta wykonana ze srebra i tworzywa sztucznego z recyklingu autorstwa Sungho Cho z Korei Południowej, trzecie zaś Ferran Iglesias z Hiszpanii za naszyjnik z 750-karatowego złota i karneolu. Prace nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do konkursu będzie można oglądać również na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie na wystawie pokonkursowej przygotowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy, która jest organizatorem konkursu.

Oprócz ceremonii przyznania nagród w konkursie KLASYKA kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO 16-17 maja towarzyszyło 20 wystaw, na których zaprezentowano łącznie ponad 1000 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa 500 artystów z całego świata, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem publiczności sesja naukowa poświęcona złotnictwu i sztuce konceptualnej oraz projekcje filmowe.

Legnicki Festiwalu SREBRO, który odbył się po raz 35., jest zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie i prawdziwą mekką twórców biżuterii i sztuki konceptualnej. W tym roku był on bardzo licznie odwiedzany przez twórców m.in.: Holandii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Belgii, Czech, Litwy, a także Kolumbii i Australii.