Już po raz 9. podczas targów Złoto Srebro Czas została wręczona ta prestiżowa nagroda – Medal św. Eligiusza dla Złotnika Roku, którym po raz pierwszy została kobieta: Iwona Lis-Filipczyk. Jest to jedno z najważniejszych odznaczeń złotniczych w kraju.

Takiego wyboru dokonała Kapituła składająca się z przedstawicieli: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowego Centrum Targowego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP oraz Pana Andrzeja Bielaka – laureata 8. edycji Medalu ¦w. Eligiusza. Brali oni pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej.

„Cieszy mnie fakt, iż znalazłam się w gronie laureatów zaszczytnego tytułu Złotnika Roku, którzy dotychczas byli i są moimi inspiratorami. Moim mottem są słowa mojej już nieżyjącej mamy: ‘Jednostka może osiągnąć sukces jedynie z pomocą otoczenia, które dostarcza jej motywacji do działania’” – tak laureatka dziękowała za nagrodę. „Ten medal zobowiązuje mnie do tego, by utorować innym kobietom drogę i pokazać kolegom, że my kobiety w tym zawodzie też potrafimy wiele zdziałać” – dodała.

Iwona Lis-Filipczyk jest cenioną i uznaną w środowisku złotniczo-jubilerskim projektantką biżuterii i rzemieślnikiem-artystą. W zawodzie spełnia się od 20 lat, obecnie zatrudnia 4 osoby, szkoli kolejne pokolenia rzemieślników. Bierze udział w licznych wystawach i konkursach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Udziela się społecznie na rzecz środowiska rzemieślników-złotników na terenie ¦ląska oraz całej Polski. Tegoroczna laureatka nagrody Złotnika Roku współtworzyła ¦ląski Cech Złotników Jubilerów i Grawerów w Katowicach, w którym objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Organizuje szkolenia dla złotników oraz jest zaangażowana w pracę Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego. Na swym koncie ma wyróżnienia nadane przez organizacje rzemieślnicze: honorową Odznakę Rzemiosła ¦ląskiego, Medal OKZJ-ZRP oraz Złoty Medal im. J. Kilińskiego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy niekończących się motywacji do działania.