Refleksja o przekraczaniu granic w życiu i sztuce, jak również prezentacja różnych interpretacji tematu GRANICE – to zadanie dla uczestników 24. Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO. Jak sobie poradzili, dowiemy się podczas targów Złoto Srebro Czas na specjalnej wystawie pokonkursowej.

Tych interpretacji jest w sumie 605 – tyle bowiem zgłoszeń nadesłało na konkurs 337 autorów z 42 krajów. Zostały one ocenione przez międzynarodowe jury, które dokonało ostatecznej selekcji prac – właśnie je zobaczymy na wystawie. Rokrocznie konkurs budzi ogromne zainteresowanie twórców biżuterii z całego świata, ale tegoroczne wyniki są rekordowe. Nic dziwnego: to jeden z nielicznych tego typu konkursów złotniczych, w którym premiowany jest koncept – twórcza wypowiedź na zadany temat udzielona pod postacią biżuterii.

„Do wystawy zakwalifikowane zostały prace ukazujące najbardziej wnikliwe analizy tematu, jak też najciekawsze, najświeższe i zaskakujące podejścia do niego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu warsztatu. Zobaczyć wśród nich można prace mówiące o granicach w różnych kontekstach, m.in. politycznym, etycznym, filozoficznym, religijnym, społecznym oraz cywilizacyjnym. Na wystawie znalazły się również prace analizujące temat granic w obrębie manifestacji fizycznych – technicznych i materiałowych oraz te, które stawiały pytania o tożsamość samej biżuterii i o granice, które ją definiują” – mówi Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy, kuratorka wystawy. I zachęca do jej obejrzenia: „Wystawa stanowi szeroki i bogaty zestaw interpretacji tematu dokonanych przez artystów z całego świata – na tyle bogatych, że warto poświęcić na jej obejrzenie i czas, i uwagę”.

Więcej informacji: Galeria Sztuki w Legnicy