Od 14 sierpnia Galerii YES w Poznaniu prezentowana jest pokonkursowa wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych Gramy! 0,925 inspirowanych historią jarocińskiego festiwalu.

Temat konkursu nie jest przypadkowy: prace są zwieńczeniem warsztatów złotniczych STFZ, które po raz pierwszy odbyły się w lipcu br. właśnie w Jarocinie. „Zdarzało się, że osoby, które miały już wcześniej gotową koncepcję czy pewne elementy pracy, zmieniały je pod wpływem inspiracji wykładami i ćwiczeniami praktycznymi, w jakich uczestniczyli podczas tego tygodnia” – powiedział na wernisażu Andrzej Kupniewski, członek zarządu STFZ.

Wernisaż swoją obecnością zaszczycili laureaci konkursu: Wojciech Rygało, który otrzymał nagrodę za pierścień Irokez i wyróżnienie za broszkę i kolczyk Republika, oraz wyróżnione Jolanta Kupniewska za pierścień Pięciolinia i Agata Bieńkowska za pracę Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą. Taką decyzję podjęło jury, które obradowało w Jarocinie w składzie: prof. Andrzej Szadkowski z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Magdalena Kwiatkiewicz – właścicielka Galerii YES i prowadząca tę galerię Małgorzata Lisicka, Hanna Szałkowska – wiceburmistrz Jarocina, Julia Rzepka – przedstawiciel Muzeum Regionalnego w Jarocinie i Andrzej Bielak – wieloletni prezes STFZ. Jury wyraziło uznanie dla wysokiego poziomu artystycznego i technicznego zgłoszonych do konkursu prac.

„Konkurs miał być bardziej zabawą niż rywalizacją, tym bardziej więc cieszymy się, że zgłoszone prace zostały docenione przez jury. Jako twórcy biżuterii chcemy wypowiadać się poprzez nasze prace częściej i na różne, także społecznie istotne tematy. Naszym najbliższym artystycznym wyzwaniem jest konkurs hasłem Z Jedwabnego my. Biżuteria – będąca nie tylko ozdobą, ale nośnym medium – ma być naszym wkładem do dyskusji o istotnych społecznie sprawach” – podsumował Kupniewski.